21 idam kararı Mısır'ı karıştırdı

Mahkemede bugün çıkan idam kararları sonrası, El-Ehli Kulübü taraftarları, polis evini ve Futbol Federasyonu binasını ateşe verdi

21 idam kararı Mısır'ı karıştırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Port Said Stadı'nda geçen yıl bir maçtan sonra çıkan olaylarda 74 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından açılan ''72 sanıklı'' davayı gören Port Said Ceza Mahkemesi, 21 kişinin idamına ve 5 kişinin müebbet hapsine, aralarında Port Said Emniyet Müdürü'nün de bulunduğu 10 kişinin 15'er yıl, 6 kişinin 10'ar yıl, 2 kişinin de 5'er yıl mahkumiyetine karar verdi. 28 kişinin beraat kararlarına sinirlenen taraftarlar, Kahire'deki bir polis evini ve Mısır Futbol Federasyonu binasını ateşe verdi.

Karara tepki gösteren taraftarlar, Ultras grubu binasının yakınında bulunan bir polis evine baskın düzenleyerek, camlarını kırıp binayı ateşe verdi. Olaylar sırasında ateşe verilen binada kimsenin olmayışı nedeniyle can kaybının yaşanmadığı belirtildi.

Polis evini ateşe verdikten birkaç dakika sonra bölgede bulunan Mısır Futbol Federasyonu binasına saldıran taraftarlar, federasyon binasını da ateşe verdi.

Taraftarlardan diğer bir grubun da, 6 Ekim Köprüsü mevkisindeki araçların önünü keserek, trafik akışını durdurduğu ve Tahrir Meydanı'ndaki Enver Sedat metro durağı hatlarını keserek, metro seferlerinin 10 dakika aksamasına neden olduğu kaydedildi.

SİNA'DA GÜVENLİK ALARMI

Öte yandan Mısır'da güvenlik güçleri, Sina Yarımadası'nda terör saldırısı düzenlenebileceğine dair aldıkları istihbarat doğrultusunda üst düzey alarma geçirildi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Usame İsmail, AA'ya yaptığı açıklamada, son dönemde alınan ihbarlar ve Sina Yarıması'nda eylem planlandığına dair bilgiler üzerine hem Mısır Ordusu, hem de İçişleri Bakanlığı'na bağlı birimler için Sina'da üst düzey güvenlik alarmı verildiğini belirtti.

KAHİRE'DE KUTLAMALAR VAR

Öte yandan Ultras grubu üyeleri, Kahire'deki Ehli takımı binasının önünde kutlama yaptı.

Kutlamalara binlerce Port Said'li Ultras takımı taraftarının katıldığı görüldü.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2013, 18:00
banner53
YORUM EKLE

banner39