banner39

25. Afrika Birliği Zirvesi başladı

Afrika Birliği zirvesinin ilk gün otrumunda Zimbabve Cumhurbaşkanı Mugabe, batılı ülkelerin Afrika ve Ortadoğu ülkelerini işgal ederek kaynakalrını sömürdüğünü söyledi

Afrika 15.06.2015, 07:39 15.06.2015, 07:39
25. Afrika Birliği Zirvesi başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde yer alan Sandton Sergi Sarayı'nda, "Kadının Güçlendirilmesi ve 2063 Afrika Gündemine Yönelik Kalkınma Hedefleri" temasıyla 25'incisi düzenlenen Afrika Birliği Zirvesi, Afrika liderlerini ağırladı.

Afrika Birliği Meclisi’nin 25. Olağan Oturumu'nun açılışına Afrika Birliği Başkanı ve Zimbabve Cumhurbaşkanı Robert Mugabe başkanlık etti. Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari’nin yanı sıra Sudan Devlet Devlet Başkanı Ömer El-Beşir açılışa katılan liderler arasındaydı.

Zirvede konuşan Mugabe, Batı ülkelerinin Ortadoğu ve Afrika’daki çatışmacı yönünü eleştirerek emellerinin bölgedeki zengin yeraltı kaynaklarına ulaşmak olduğunu belirtti.

Mugabe, "Bize Tanrının verdiklerini çok görüyorlar, kaynaklarımızın onların olmasını dilerler. Nerede barış varsa orada savaşı körüklerler" ifadelerini kullandı.

Amerika eski Devlet Başkanı George Bush’u, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’i yalan yere suçlayarak Irak’ı işgal ettiğini söyleyen Zimbabve lideri, Libya eski lideri Muammer Kaddafi’nin öldürülmesinden de batıyı sorumlu tuttu ve "Şimdi bakın Irak ve Libya’daki karışıklığa; bahaneler üreterek bu ülkelere giriyorlar ve yeraltı kaynaklarından zenginleşiyorlar" dedi.

Mugabe aynı zamanda Afrikalı liderleri de ham maddenin ihraç edilmesi konusunda uyararak, sanayileşme vurgusu yaptı ve Afrika kıtasının dünyanın en hızlı gelişen 10 ülkesine sahip olduğunu, bu ekonominin kapsayıcı olmasının önemine işaret etti.

Masum insanları öldüren terörü de kınayan Mugabe, terörün asıl hedefinin şehirleri harap ederek, insanların içine korku salarak Afrika kıtasının kalkınmasını engellemek olduğunu iddia etti.

25. Afrika Birliği Zirvesi 16 Haziran'da sona erecek.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?