6 bin DEAŞ üyesi Afrika'ya geri dönebilir

Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Komiseri Şarki, DEAŞ'a mensup 6 bin teröristin, Afrika kıtasına dönmesi ihtimaline karşı işbirliği çağrısı yaptı

6 bin DEAŞ üyesi Afrika'ya geri dönebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Komiseri İsmail Şarki, Afrika ülkelerine terör örgütü DEAŞ'a mensup 6 bin teröristin Afrika kıtasına dönmesi ihtimaline karşı işbirliği çağrısı yaptı.

Cezayir resmi haber ajansı APS'de yer alan habere göre, Şarki, Cezayir ve Afrika Birliği işbirliği içerisinde, ülkenin batısındaki Vehran ilinde "Terörle Mücadele Etkin ve Sürdürülebilir Cevaplar, Bölgesel Yaklaşım" başlığı altında düzenlenen foruma katıldı.

Afrika'da terörle mücadelede çözüm yollarının ele alındığı forumda konuşan Şarki, DEAŞ'a katıldıkları tahmin edilen 30 bin yabancı savaşçıdan 6 bininin Afrik kıtasına döneceği yönünde haberlerin olduğuna dikkati çekerek, "Vuku bulması halinde, Afrika'nın milli güvenliği için ciddi sonuçlar doğuracak. Bu mesele, Afrika ülkelerinin tüm alanlarda titiz bir çözüm arayışı ve daha güçlü işbirliğine girmesini gerekli kılıyor." dedi.

Şarki, Afrika ülkelerine, "bilgi değişiminin ve koordinasyonun yoğunlaştırılması, dönmesi muhtemel yabancı teröristlerle ilgili bilgi toplanması, hareket alanlarının ortaya çıkarılması ve sınırların takviye edilmesi" çağrısında bulundu.

Cezayir Dışişleri Bakanı Abdulkadir Mesahil, dün Terörle Mücadele Forumunun açılışında yaptığı konuşmada, DEAŞ'ın, Suriye ve Irak'taki militanlarına, Libya ve Sahel bölgesi başta olmak üzere Kuzey Afrika'ya gitmeleri emrini verdiği yönünde haberlerin olduğunu açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 15:31
banner53
YORUM EKLE

banner39