banner39

86 yunus sahile vurdu..Namibya soruşturma başlattı

Namibya'daki veterinerler, ülkenin güneybatısındaki uzak bir kumsalda toplu bir yığın halinde bulunan 86 yunusun gizemli ölümünü araştırıyorlar.

Afrika 10.03.2020, 13:54
86 yunus sahile vurdu..Namibya soruşturma başlattı

Balinalar ve yunuslar üzerinde araştırma yapan bir koruma kurumu olan Namibya Yunus Projesi, 86 yunusun karaya vurmasını "olağandışı" olarak nitelendirdi.

Bir yetkilinin 09 Mart Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Namibya'daki veterinerler, ülkenin güneybatısındaki uzak bir kumsalda toplu bir yığın halinde bulunan 86 yunusun gizemli ölümünü araştırıyorlar.

Balıkçılık ve Deniz Kaynakları bakanlığı sözcüsü Rauna Kalola, bilim adamlarının Windhoek'e 685 kilometre uzaklıktaki Luderitz kasabası yakınlarındaki plaja gönderildiğini ve ölümlere cevap aradıklarını söyledi.

Cuma günü keşfedilen kitlesel plajların ayrıntılarını "soruşturmadan sonra tam bir rapor beklemek zorunda kalacağız" diyerek vermedi.

Balinalar ve yunuslar üzerinde araştırma yapan bir koruma kurumu olan Namibya Yunus Projesi, yunusların karaya oturmasını "olağandışı" olarak nitelendirdi. Kuruluş Facebook sayfasında "Bu Namibya'nın en büyük kitle karasal olabilir," açıklamasında bulundu.

Grup, bir hayvanın hastalanabileceğini ve "diğerlerinin de onunla birlikte kaldığını" ve muhtemelen büyük bir düşüşle tuzağa düştüğünü tahmin etti.

Namibya Yunus Projesi'ne göre Namibya yaklaşık 30 balina ve yunus türüne ev sahipliği yapıyor.

Hava akrobatik yetenekleri ile tanınan esmer yunus, Güney Amerika, Güney Avustralya ve Yeni Zelanda ve güneybatı Afrika'da bulunur.

Kaynak:TRT World

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?