banner15

A. Milli Görüş'ten Somali'ye yardım uçağı

Avrupa Milli Görüş Teşkilatı, Somali ve Kenya'ya gönüllülerin yanısıra yarın Airbus 330 tipi kargo uçağıyla gıda ve sağlık yardımı gönderecek

A. Milli Görüş'ten Somali'ye yardım uçağı

Avrupa Milli Görüş Teşkilatı (IGMG), kuraklık ve açlıkla mücadele eden Somali ve Kenya'ya gönüllülerin yanısıra yarın THY'den kiralanan Airbus 330 tipi kargo uçağıyla gıda ve sağlık yardımı gönderiyor.

Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Çiftçi, yaptığı açıklamada ilk günlerde Fitre- Zekat Mağdurlar Fonun'dan bölgeye acil yardım gönderdiklerini ancak yaşanan dramın büyüklüğü nedeniyle geniş kapsamlı bir kampanya başlattıklarını anlattı.

Çiftçi, "Kampanyamız vesilesiyle elimize ulaşan yardım miktarlarını zaman kaybetmeden yerine ulaştırmaya çalışıyoruz. Bugün otuzun üzerinde yardım gönüllüsünden oluşan ekibimiz Kenya, Somali, Etiyopya ve Cibuti'deki mülteci kamplarına yardım için yola çıktı. Kenya dışındaki yerlerde yardımlar nakit olarak aktarılacak, ihtiyaç duyulan gıda ve ilaç yardımları yerel ülkelerden temin edilerek gönüllülerimizce dağıtılacaktır. " dedi.

Yarın da Atatürk Havalimanı üzerinden saat 09. 30'da kuralık bölgesine THY'den kiralanan Airbus 330 tipi kargo uçağıyla acil gıda ve sağlık malzemesi göndereceklerine dikkat çeken Hakkı Çiftçi, Somali'de güvenlik sorunu nedeniyle kalıcı çalışmalar yapamadıklarına işaret ederek, "Bu konuda hükümet yetkilileriyle görüşmeler yaptık. Güvenlik sağlandığında insanların geçimlerini devamlı sağlayacakları kalıcı yatırımlar için ayrıca bir kampanya düzenleyeceğiz. " izahını yaptı.

 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 16:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35