banner39

AB Orta Afrika'ya 150 asker gönderdi

AB barış gücü EUFOR, Orta Afrika'nın başkenti Bangui'ye 150 asker gönderdi

Afrika 01.05.2014, 11:08 01.05.2014, 11:08
AB Orta Afrika'ya 150 asker gönderdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB),  şiddet olaylarının devam ettiği Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Fransız ve Afrikalı barış güçlerine yardımcı olmak  için başkent Bangui'ye 150 asker gönderdi.

Askeri yetkililer, AB barış gücünün (EUFOR) Bangui'deki asker sayısını haziran ayına kadar 800'e çıkaracağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ocak ayında aldığı kararın ardından kurulan EUFOR, çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan çok sayıda kişinin sığındığı M'Poko Havaalanı'nın güvenliğini sağlamaktan sorumlu olacak. EUFOR'un Bangui'deki görevi 6 ay sürecek. 

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 24 Mart'ta AB'nin Orta Afrika Cumhuriyeti ve Bangui'de istikrarın tekrar sağlanması için sürdürülen uluslararası çabalara katkıda bulunmak istediklerini açıklamıştı. 

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde hükümete karşı savaşan isyancıların oluşturduğu Seleka Koalisyonu'nun, Mart 2013'te başkent Bangui'ye girerek yönetime el koymasının ardından ülkede siyasi kriz başlamıştı. 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre geçen yıldan bu yana 37 bin kişi Orta Afrika'daki çatışmalardan kaçmak için komşu ülkeler Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Çad ve Kamerun'a sığındı, evlerini terk etmek zorunda kalan 173 bin kişi ise ülkenin çeşitli bölgelerindeki kamplarda yaşamlarını sürdürüyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?