AB Somali'de karaya çıkıyor!

Avrupa Birliği Somalili korsanlara karşı sürdürdüğü operasyonlarında, karadaki üsleri de hedef alma kararı aldı, karada da operasyon yapılacak

AB Somali'de karaya çıkıyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Somalili korsanlara karşı operasyonunu, kara üslerine saldırıya da izin verecek şekilde genişletme kararı aldı.

Birlik üyesi devletlerin savunma bakanları, iki yıl süreliğine uzattıkları korsanlara karşı operasyonda, savaş gemilerinin tekneleri hedef alabilmesi konusunda da uzlaşmaya vardı.

BBC'nin güvenlik muhabiri Frank Gardner, alınan kadarların operasyonlar açısından çok önemli farklar doğuracağını ancak can kaybı riskinin de artacağını söyledi.

Hâlihazırda, Aden körfezinde Avrupa Birliği'ne ait bir grup savaş gemisi bulunuyor.

Avrupa Birliği operasyonun başlıca amaçlarından birinin Somali’de yardıma muhtaç kişilere gıda yardımı taşıyan Dünya Gıda Programı ekiplerinin güven içinde çalışmasını sağlamak ve Somali açıklarındaki korsanlık faaliyetlerine son vermek olduğunu savunuyor.

AB Dış İşleri Yüksek Temsilcisi Catherine Asthon Atalanta Operasyonu'nu gelecek iki yıl boyunca Somali'nin geçici federal hükümetiyle eşgüdüm içinde sürdüreceklerini belirtti.

Birlik, Somali hükümetinin, operasyon konusunda işbirliği yapmayı kabul ettiğini Birleşmiş Milletler'e bildirdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2012, 08:59
banner53
YORUM EKLE

banner39