banner39

ABD, Sudan'daki göstericilere saldırının sorumlusunu ilan etti: Askeri Konsey

ABD ve İngiltere'den Sudan'da göstericilere müdahaleye tepki geldi

Afrika 03.06.2019, 12:33 03.06.2019, 12:38
ABD, Sudan'daki göstericilere saldırının sorumlusunu ilan etti: Askeri Konsey

ABD'nin Hartum Büyükelçiliği, Sudan'da göstericilere yönelik müdahaleyi, "hata" şeklinde nitelendirerek, sorumluluğun Askeri Konseye ait olduğunu bildirdi.

Büyükelçiliğin sosyal medya hesabı Twitter'dan yapılan açıklamada, "Sudan güvenlik güçlerinin, göstericilere müdahalesi hatadır, buna son verilmedir.  Sorumluluk Askeri Konseye aittir." ifadeleri kullanıldı.

İngiltere'nin Hartum Büyükelçisi İrfan Sıddık da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ordunun göstericilere yönelik müdahalesinden derin endişe duyduğunu belirtti.

Büyükelçi Sıddık, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu türden bir saldırıya herhangi bir mazeret gösterilmemeli ve sivillere yönelik saldırı hemen durmalı."

Sudan ordusunun, başkent Hartum'daki ordu karargahı önünde haftalardır demokrasi nöbeti tutan halka sabah saatlerindeki müdahalesi sonucu 5 kişi hayatını kaybetti.

Sudan'da 19 Aralık 2018'de ekonomik kriz sebebiyle başlayan gösterilerin hızla başkent Hartum ve ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesinden sonra ordunun 11 Nisan'da yönetime el koyduğunu açıklamasıyla, 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Ordunun ülke yönetimine el koymasının ardından, sivil yönetime geçiş için eylem yapan protestocular, geçiş hükümetinin nasıl oluşması gerektiğine dair askeri yetkililerle müzakere yürütüyordu.

banner53
Yorumlar (2)
İlyas 2 yıl önce
Askerler hiçbir yerde darbe yapıp ülke idare edememişlerdir. Sudan Konseyi de Kahire, Cidde ve Abudabi'den yardım istemiştir. Sivil idareye geçişi sağlayamadılar. Askerler bir an önce çekilip ülkenin güvenliği ile ilgilenmelidirler. İdareyi de halka bırakmalıdırlar. Ülke idaresi askeri mantıkla olmaz. Komşu lkelerden yardım istemekle ayağa kalkmakta olan ülkenin itibarını sıfırladılar.
Adı Lazım Değil! 2 yıl önce
Yazık oldu vAllahi!Ülkeyi fena halde karıştıracaklar.Allah oradaki insanlara yardım etsin inşAllah!..
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?