banner15

ABD ve Fransız askerleri Mali'de

Mali'deki otel baskınından sonra ABD ve Fransa bölgeye özel birliklek gönderme kararı aldı

ABD ve Fransız askerleri Mali'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mali'de Bomako şehrinde bir turistik otele baskın düzenleyen silahlı gruplar 138 kişiyi rehin tutuyor. Rehine krizi devam ederken ABD ve Fransa'dan asker gönderme kararı geldi.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yetkililerin uluslararası haber ajanslarına verdikleri bilgilere göre, 25 kişilik özel bir tim Bomako'ya gönderildi.

Fransa'dan da 50 kişilik özel bir timin hazırlandığı ve yola çıkarıldığı öğrenildi. Fransa terörle mücadele konusunda uzman 50 seçkin subayı, otelin bulunduğu Bamako kentine gönderme kararı aldı. Fransız jandarma sözcüsü, "Yola çıkmaları an meselesi" dedi.

FRANSA İKİ YIL ÖNCE DE MÜDAHALE ETMİŞTİ

Fransa, Ocak 2013'te ülkedeki silahlı grupların ülkeyi ele geçirmesini önleme gerekçesiyle askeri müdahalede bulunmuştu.

Fransa'nın askeri müdahalede bulunduğu Ensar-ud Din örgütü Fransa'nın bu hamlesinin ardından Paris'i tehdit etmiş, Reuters'a açıklamalarda bulunan Ensar-ud Din örgütü sözcüsü Sanda Ould Boumama, "Sadece Fransız rehineler için değil, Müslüman ülkelerinde bulunan tüm Fransızlar için kötü sonuçları olacaktır" demişti.

Mali'de askerî darbeyle başlayan krizin ardından ülkenin kuzeyini ele geçiren Ensar-ud Din örgütü ve El Kaide "Sahra'nın yıldızı" olarak anılan Timbuktu şehrini kontrolü altına almıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 16:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35