banner15

ABD'den Libya'nın silah ambargosunu gevşetme teklifi

ABD'li üst düzey bir yetkili Libya hükümetinin IŞİD ile mücadelede ihtiyacı olan şeylerin listesini kendilerine sunarsa askeri yardım yapabileceklerini ve silah ambargosunu hafifletebileceklerini söyledi

ABD'den Libya'nın silah ambargosunu gevşetme teklifi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li bir yetkili Libya'da IŞİD ile mücadeleye destek olmak için Libya'ya yönelik silah yasağı yaptırımını hafifletmeye hazır olduğunu açıkladı

ABD'li üst düzey bir yetkili AFP'ye verdiği demeçte, "Libya hükümeti IŞİD ile mücadelede kullanmak üzere tüm ihtiyacı olan şeylerin detaylı bir listesini hazırlasa ben konsey üyelerini bu isteği ciddiye almaları için ikna edeceğimi düşünüyorum. Biz eğitimden bahsederken neler yapabileceğimiz hakkında konuşmak istiyoruz. Libya'nın ihtiyaçlarınız nedir?" dedi.

Washington Post'a göre ABD, istihbarat toplamak ve yerel milislerle birlikte hareket etmek için küçük özel kuvvetlerden oluşan bir grubu zaten bölgeye gönderdi. Sayıları 25 kadar iki grup askerin 2015 sonundan beri Libya'nın Bingazi ve Misrata kentleri civarlarında bulunduğunu belirtti. Gazete 'Temas ekipleri’ olarak adlandırılan askerlerin faaliyetlerini, aynı bölgelerde bulunan Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin ‘elit’ askeri birlikleriyle paralel yürüttüğü öne sürüldü. 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, pazartesi günü Viyana'da bölgesel güçlerden mevkidaşlarıyla silah ambargosunun gevşetilmesi konusunda görüşmelerde bulunacak.

Bu arada Libya'da hükümet bakanlıklarını kontrol altına almak için küçük adımlar atmaya başladı.

Bu hafta başında hükümete ait binaalrı, hayati önem taşıyan tesisleri ve sınır bölgelerini korumak için VIP Cumhuriyet Muhafızları oluşturacağını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 16:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48