ABD'den Türkiye'ye Libya eleştirisi

ABD Savunma Bakanı Gates'in Libya konusunda yeterli katkı yapmadıkları savıyla aralarında Türkiye'nin de bulunduğu beş ülkeyi eleştirdi

Afrika 09.06.2011, 16:13 09.06.2011, 17:22
ABD'den Türkiye'ye Libya eleştirisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Financial Times gazetesi, NATO Savunma Bakanları toplantısında ABD Savunma Bakanı Gates'in Libya konusunda yeterli katkı yapmadıkları savıyla aralarında Türkiye'nin de bulunduğu beş ülkeyi, "diplomatik kuralları ihlal ederek" eleştirdiğini belirtirken, "Gates'in eleştirilerine sadece İspanya doğrudan yanıt verdi" diye yazdı.

NATO Savunma Bakanları toplantısına ilişkin olarak bir çok Batılı gazete, Robert Gates'in teşkilat üyesi Almanya, Hollanda, Polonya, İspanya ve Türkiye'den Libya'daki hava operasyonuna daha aktif biçimde katılmalarında ısrar ettiğini belirtiyor. Ancak İngiliz Financial Times gazetesi, bu konudaki haberinde "Gates, beş müttefiki Libya'ya ilişkin eleştirdi" dedi. Gazete şöyle devam etti:

"ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Çarşamba günü, iki aylık operasyonun yükünü kimin taşıdığına ilişkin ittifak içerisindeki artan gerilimlere vurgu yapan ender rastlanan diplomatik kurallar ihlali ile NATO'nun beş Avrupalı üyesini eleştirdi."

FT, kapalı kapılar ardından gerçekleşen toplantı sırasında Gates'in Almanya ve Polonya'dan, hava operasyonuna yardımcı olmak için gerekli yeteneklerine sahip olmalarına rağmen hiçbir katkıda bulunmayan ülkeler arasında söz ettiğine dikkat çekti. Gazete şunları da yazdı:

"Sunuma yakın yetkililere göre, (Gates) aynı zamanda, İspanya, Türkiye ve Hollanda'ya, halen uçuş yasağını uygulatan ancak katkılarını, yer saldırı sortileri yaparak ya da keşif uçuşları veya havada yakıt ikmali gibi başka yüksek yoğunluk misyonlara yardım ederek artırmaları gereken ülkeler olarak işaret etti."

İngiliz gazetesi, üst düzey bir ABD yetkilisinin "Saldırı misyonunun yükü, sekiz müttefik tarafından omuzlanıyor" yakınmasını aktaran gazete, yine NATO oturumuna yakın kişilere atfen "Gates'in eleştirilerine sadece İspanya doğrudan yanıt verdi" diye yazdı.

BAKAN GÖNÜL: GÜNDEME GELDİĞİ ZAMAN KARAR VERİLİR

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in, Türkiye'nin Libya'da yürütülen operasyonda hava bombardımanına katılması yönündeki talebiyle ilgili, ''Hükümetin gündemine geldiği zaman ne karar verilir onu sayın Başbakanımız, hükümetin tamamı ve sayın Cumhurbaşkanımız değerlendirir'' dedi.

Bakan Gönül, Sosyal Güvenlik Kurumu Antalya İl Müdürlüğünü ziyareti sırasında gazetecilerin, ABD Savunma Bakanı Gates'in, Türkiye'nin Libya'ya yönelik hava bombardımanına katılması yönündeki talebiyle ilgili soruları yanıtladı.

Devam eden NATO toplantısında bulunması gerektiğini ancak seçim çalışmaları nedeniyle katılamadığını belirten Gönül, toplantıdaki gelişmeleri takip ettiğini ve kendisine Savunma Bakanlığınca bilgi verildiğini söyledi. Gönül, ABD Savunma Bakanı Gates'in talebi ve sözlerinin henüz kendisine ulaşmadığını ifade etti. Gazetecilerin ABD Savunma Bakanı Gates'in talebini hatırlatmaları üzerine Bakan Gönül, şöyle konuştu:

''Libya ile ilgili alınmış kararımız iki yönlüdür. Biri ambargo, biri insanı yardım. Ambargoya dört firkateyn, bir denizaltı, 6 F16 uçağıyla katkıda bulunuyoruz. No Fly Zone'a katılmama konusunda alınmış prensip kararımız var. O, bugün için devam ediyor. (ABD Savunma Bakanı Gates'in talebi) Hükümetin gündemine geldiği zaman ne karar verilir onu sayın Başbakanımız, hükümetin tamamı ve sayın Cumhurbaşkanımız değerlendirir. Bu bilgi bana şu an ulaşmadı.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?