banner15

ABD'li danışmanlardan Kaddafi'ye istihbarat

Kaddafi'nin karargahından Kaddafi ile ABD arasında yapılan görüşmelerin tutanakları bulundu. Belgelere göre ABD, Kaddafi'ye son ana kadar destek verdi

ABD'li danışmanlardan  Kaddafi'ye istihbarat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li bazı etkili  danışmanların Libya eski lideri Muammer Kaddafi'ye sürekli istihbarat desteği sağladığı ortaya çıktı.

NATO bombardımanı sonrasında yerle bir olan Kaddafi'nin karargahına giren El Cezire editörlerinden Cemal El Şayyal, burada bazı belgelere ulaştığını ifade etti.

Karargahta çok çeşitli belgelerin bulunduğunu belirten Şayyal, muhaliflerin bunlarla ilgilenmediklerini yazdı.

Özellikle Libya eski İstihbarat Şefi Abdullah el Senusi'nin odasında çok önemli ve gizli damgalı belgeler bulduğunu söyleyen El Şayyal, bunları El Cezire'de yayımladı.

El Şayyal, Kaddafi'nin Amerikan karşıtlığı ile bilinmesine rağmen önemli adamlarından Ebubekir Alzleitny ve Muhammed Ahmed İsmail ile ABD eski başkanı Bush'un Dışişlerinden sorumlu sekreteri David Welch arasında yapılan toplantıların tutanaklarına ulaştığını söyledi.

Şu anda Ortadoğu'daki önemli bir inşaat şirketinin başında olan Welch, belgelere göre Kahire'de ABD Büyükelçiliği'nin birkaç blok ötesinde bulunan bir otelde Kaddafi ile de görüşmüş. Görüşmede Welch, Kaddafi'ye muhalif harekete karşı başarılı olması için taktiklerde bulunuyor ve nasıl bir ekip kurması gerektiğini söylüyor.

Görüşmede Welch Kaddafi'ye ABD'nin kendisini destekleyeceği taahhüdünde de bulunuyor.

Karargahta ayrıca Seyfulislam Kaddafi ile ABD Kongre üyelerinden Dennis Kucinich arasında yapılan yazışmalar da bulundu. Yazışmalarda NATO'nun hava saldırılarının durdurulması için ABD'nin girişimde bulunması isteniyor.

ABD Dışişleri sözcüsü, Welch'in sade bir vatandaş olduğunu belirterek bu konuda yetkili olmadığını ifade ederken Welch, El Cezire'nin konu ile ilgili sorularını cevaplamaktan kaçındı. Kongre üyesi Dennis Kucinich, NATO'nun Libya'ya hava saldırıları konusunda yetkili olmadığını dolayısıyla haksoz bir savaşı sonlandırmak için çabaladığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2011, 12:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35