ABD'nin Afrika'daki İHA üslerine bir yenisi daha...

ABD, Nijer’de 100 milyon dolar harcayarak yeni İHA üssü kuruyor

ABD'nin Afrika'daki İHA üslerine bir yenisi daha...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya genelinde, yabancı ülkelerde en fazla askeri üssü bulunan ülkeler arasında ABD ilk sırada yer alıyor. Yabancı askeri üslerin yüzde 95'ine sahip olan ABD'nin, 150'nin üzerinde ülkede 350 bine yakın askeri görev yapıyor.

İntercept'te yer alan habere göre Amerika yoksul Afrika ülkesi Nijer'de yeni bir İnsansız Hava Aracı (İHA) üssü kuruyor.

Bilgi Özgürlüğü yasası kapsamında elde edilen belgelerde ABD'nin Nijer'de 100 milyon dolarlık yeni bir İHA üssü kuracağı belirtildi. Uzmanlar belgelerin kıtanın kuzey ve batısında artan operasyonları arttıracağını öngörüyor.

Haberde, ABD'nin bölgedeki askeri operasyonlarına kilit nokta olarak Nijer'i seçtiği belirtildi.

Tüm Afrika kıtasında 20 ülkede toplam bin 700 Amerikan askerinin görev yaptığı düşünülüyor.

ABD'nin Afrika çapındaki İHA ve casus izleme üslerinin dağımı aşağıdaki şekilde listeleniyor.

Fransa, Moritanya'dan Çad'a 9 üsse sahip iken ABD de uranyum zengini Nijer'de Madama haricinde güneyde askeri alanını genişliyor.

Son yıllarda çatışmalar, yabancı yatırımları ve uluslararası askeri müdahalelerle gündeme gelen Afrika ülkelerinde ABD, Fransa, Japonya ve İngiltere'nin askeri üsleri bulunuyor.

ABD'nin, Afrika ülkelerinden Kenya, Cibuti, Etiyopya, Uganda, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Güney Sudan'da askeri üsleri, Cezayir, Nijer, Moritanya, Çad, Nijerya, Mali, Burkina Faso, Fildişi Sahili ve Senegal'de de askeri birlikleri bulunuyor.

ALMANYA MERKEZLİ AFRICOM

ABD'nin, merkezi Almanya'da bulunan Afrika Komutanlığı'na (AFRICOM) bağlı bu ülkelerdeki faaliyetlerinde 5 binin üzerinde asker bulundurduğu öne sürülüyor.

ABD'nin, bir süre önce de Mali'de bütün Batı ve Kuzey Afrika ülkelerini gözetleyecek bir insansız hava araçları üssü kuracağı açıklanırken, Burkina Faso veya Nijer'in Mali sınırına kurulması düşünülen üssün amacı, bölgedeki tehditlerin izlenmesi ve anında yok edilmesi olarak ifade ediliyor.

AFRICOM'un resim internet sitesinde, komutanlığın misyonu açıklanırken, El-Kaide ve diğer benzeri bağlantılı silahlı gruplarla mücadele, istikrarsızlıkların önüne geçilmesi için Afrika ordularına eğitim desteği vermek gibi amaçlara ilişkin ifadeler yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 18:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35