banner15

ABD'nin Sudan planına Rusya ve Çin karşı

Sudan hükümetinin kınanması için ABD tarafından önerilen taslak, Rusya ve Çin tarafından engellendi.

ABD'nin Sudan planına Rusya ve Çin karşı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sudan hükümetinin kınanması için ABD tarafından BM Güvenlik Konseyi üyelerine sunulan taslak, Rusya ve Çin tarafından engellendi.

ABD, Sudan hükümet güçlerinin, Güney Sudan ile sınırda bulunan Güney Kordofan bölgesinde düzenlediği hava bombardımanı ve diğer askeri eylemlerinin bir açıklamayla kınanmasını müzakere için hafta başında BM Güvenlik Konseyi üyelerine bir taslak metin sunmuştu.

BM'deki diplomatik kaynaklar, Konsey'in iki daimi üyesinden gelen muhalefet sonucunda, ABD'nin metnini dün geri çektiğini belirtti. Her iki ülkenin de, metinde kınama ifadesinin ve hava bombardımanı ifadesinin yer almasına karşı çıktığı kaydedildi.

Fransa'nın BM daimi temsilciliği sözcüsü Brieuc Pont, Konsey'in Güney Kordofan ile ilgili olarak ortak bir ses çıkaramamasının üzücü olduğunu belirterek, ''Güvenlik Konseyi, sivillere karşı şiddet uygulanmasına boş boş bakmamalı'' dedi. İngiltere daimi temsilciliğinin adı açıklanmayan bir yetkilisi de, Güney Kordofan'da ''korkunç bir insanlık dramı yaşanmakta olduğunu'' savunarak, ''Güvenlik Konseyi net, birleşik ve güçlü bir ses vermeli'' dedi.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi sözcüsü Amanda Pitt, güney ve kuzey güçlerinin bölgedeki çatışmaları nedeniyle Haziran ayının başından itibaren en az 200 bin kişinin evlerini terk ettiğini, insani felaketin olduğu bölgede çok sayıda sivilin öldüğünü veya yaralandığını söyledi. Pitt, AP'ye yaptığı açıklamada, BM Dünya Gıda Programı ve ilgili kuruluşların Güney Kordofan'da yaklaşık 123 bin kişiye yardım malzemesi ulaştırdığını, ayrıca Sudan ordusunun kontrolünün dışındaki bölgelerdeki insanlara da ulaşıldığını belirtti. Pitt, ''gıda stoklarımızın tükenmekte olması nedeniyle bu yardım operasyonlarımız tehlike altında'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 09:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35