ABD'ye 'Beşir'i tutuklayın' çağrısı

Uluslararası Ceza Mahkemesi, ABD'den vize talebinde bulunan Sudan lideri Ömer Beşir'in tutuklanmasını istedi

ABD'ye 'Beşir'i tutuklayın' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in, gelecek hafta BM Genel Kurulu'na katılması halinde tutuklanarak mahkemeye teslim edilmesini istedi.

Beşir hakkında mahkemenin daha önce aldığı tutuklama kararlarını hatırlatan UCM, bu konudaki talebin ABD'li ilgili birimlere iletildiğini bildirdi. UCM, mahkemeye üye olmamasına rağmen ABD'nin, topraklarına gireceği için Beşir'i  tutuklayarak kendileriyle geçici bir işbirliği yapabileceğini dile getirdi.

2003'teki Darfur çatışmalarında "savaş suçu, insanlığa karşı suç ve soykırım yapmakla" suçlanan Ömer Beşir hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin tutuklama talebi bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, "Spesifik olarak bu konu için söylemiyorum ama BM'nin bulunduğu ev sahibi ülke olarak, genellikle yabancılara BM merkezini ziyaret edebilmeleri için vize vermekle yükümlüyüz" dedi fakat Beşir'in vize başvurusunun sonucuna ilişkin ise bilgi vermedi. Bazı kaynaklar ise Beşir'in talebinin reddedildiğini öne sürdü.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Beşir hakkında tutuklama talebi bulunduğunu belirterek ABD'ye gitmesi durumunda tutuklanması gerektiğini belirterek ABD'li yetkililere tutuklanması için çağrı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 14:16
banner53
YORUM EKLE

banner39