banner39

Abyei'nin geleceğini komisyon belirleyecek

Sudan Devlet Başkanı Beşir'in Güney Sudan temasları sırasında tartışmalı Abyei bölgesinin geleceğinin belirlenmesi için ''ortak idari komisyon'' oluşturulması kararı alındı

Afrika 23.10.2013, 11:24 23.10.2013, 11:24
Abyei'nin geleceğini komisyon belirleyecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir ile Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, zengin petrol rezervlerinin varlığı ile bilinen tartışmalı Abyei bölgesinin sorunlarının çözümü ve geleceğinin belirlenmesi için ''ortak idari komisyon'' oluşturulması yönünde karar aldı.

Başkent Cuba'da bir araya gelen Sudan Devlet Başkanı Beşir ve Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Abyei bölgesi konusunda yapılacak referandum gerçekleşmeden önce bu bölgeye ilişkin problemlerin çözümü için komisyon oluşturulacağı, komisyonun referandumda kimlerin oy vereceği konusunda da bir ittifaka varmasının umulduğu belirtildi. 

Açıklamada ayrıca iki ülkenin sınır sıfır noktasının biran önce belirlenmesi ve bir tampon bölge oluşturulması üzerinde karar kılındığı da kaydedildi. 

Referanduma katılacak seçmenlerin belirlenmesi, Abyei'ye ilişkin en önemli problemler arasında yer alıyor. Hartum yönetimi mensuplarının sayısı 450 bini bulan Mesiriye kabilelerin referanduma katılmasını isterken, Cuba yönetimi mensuplarının sayısı 200 bine varan Dinka Nukuk kabilesinin oy kullanmasını istiyor.

Güney Sudan, 2005'te varılan barış anlaşması gereği düzenlenen referandumda halkın yüzde 98'nin kabul etmesi sonucu Temmuz 2011'de Sudan'dan ayrılmıştı. 

İki ülke arasında sınır ve petrol hatlarının geçişi konularında anlaşmazlıklar üzerine Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da görüşmeler başlamış, eylülde taraflar arasındaki görüşmelerde petrol zengini Abyei bölgesinin statüsü konusunda anlaşmaya varılamamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?