banner39

banner35

Af Örgütü: Kaddafi muhalifleri idam ediyor

Uluslararası Af Örgütü, Muammer Kaddafi'ye bağlı birliklerin muhalifleri idam ettiğini söyledi.

Afrika 12.04.2011, 13:48 12.04.2011, 13:48
Af Örgütü: Kaddafi muhalifleri idam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin, ülkede muhalifleri infaz ettiği bilgisine ulaştıklarını bildirdi.

Örgütten yapılan açıklamada, Kaddafi güçlerinin yakaladığı muhaliflerin elleri arkalarından bağlanmış, başlarından vurulmuş cesetlerinin bulunduğu, ülkede başka insan hakları ihlallerinin yapıldığına dair de güçlü kanıtların olduğu belirtildi.

Açıklamada, 6 haftadır Libya'nın doğusunda bulunan heyetlerin topladığı bilgilere göre Kaddafi güçlerinin, silahsız protestocuları kasten öldürdükleri ve çatışmalardan kaçan sivillere saldırdıkları bildirildi.

Örgüt, araştırmacılarının, Ecdebiye kenti yakınında 2 Libyalı muhalifin elleri arkalarından bağlanmış, başlarından vurulmuş cesetlerini gördüğünü, yine benzer 4 olayla ilgili güvenilir bilgi elde ettiklerini açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü'nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika yöneticisi Malcolm Smart, bu cinayetlerin güçlü bir biçimde Kaddafi'ye bağlı güçler tarafından işlendikleri fikrini verdiğini ifade ederek, "Yakalanan bir savaşçının kasten öldürülmesi bir savaş suçudur" dedi.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?