banner39

Af Örgütü'nden NATO'ya Libya eleştirisi

Uluslararası Af Örgütü geçen yıl Libya'da yürüttüğü bombardımanda elliyi aşkın sivilin ölümüyle ilgili soruşturma açmadığı gerekçesiyle NATO'yu eleştirdi.

Afrika 19.03.2012, 13:42 19.03.2012, 13:42
Af Örgütü'nden NATO'ya Libya eleştirisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) geçen yıl Libya'da yürüttüğü bombardımanlar sırasında 55 sivilin ölümüyle ilgili soruşturma açmadığı için NATO'yu sert şekilde eleştirdi.

İngiltere merkezli insan hakları kuruluşu Af Örgütü, Libya'da hava saldırılarının başlamasından bir yıl sonra hazırladığı raporda, NATO bombardımanının, çoğu evleri isabet alan kadın ve çocuklar da dahil 55 sivilin ölümüne sebep olduğunu, çok sayıda sivilin de yaralandığını söylüyor.

BBC'nin haberine göre, Uluslararası Af Örgütü NATO'yu "unutulan kurbanlar" diye adlandırdığı bu insanların ölümleri hakkında soruşturma açmamakla suçluyor. NATO'nun değil soruşturma açmak ölenlerin yakınları ve akrabalarıyla ilişki kurma konusunda hiç bir çaba harcamadığını kaydediyor.

Örgütün talebi kapsamlı bir soruşturma yapılması ve kurbanlar ve ailelerine tazminat ödenmesi.

Af Örgütü sözcüsü Donatella Rovera, "soruşturmada sivil can kayıplarının uluslararası hukukun ihlalinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmalı, öyle ise sorumlular adalet önüne çıkarılmalıdır" dedi.

Af Orgütü, raporunda Libya'daki Trablus, Zlitan, Mecir, Sirte ve Brega bölgelerine yönelik NATO bombardımanında ölen 16'sı çocuk ve 14'ü kadın 55 kişinin isimleri ve haklarındaki bilgileri içeren bir liste de veriyor.

Bu sivillerin bir çoğunun evlerine bomba isabet ettiği ve Af Örgütü ile diğer örgütlerin gözlemcilerinin ziyaret ettikleri bu evlerin, saldırı sırasında askeri amaçla kullanıldığına dair hiç bir belirti bulunamadığı kaydediliyor.

Örneğin rapora göre, 8 Ağustos 2011 akşamı Misrata'nın batısındaki Mecir'de Hafız ve El Carud ailelerine ait iki eve NATO bombaları isabet etmiş.

Sağ kalan akrabaları üç ayrı bombanın isabet ettiği evlerde sekizi çocuk ve sekizi kadın olmak üzere 34 sivilin öldüğünü çok sayıda yaralanan olduğunu anlatıyorlar.
NATO ise şimdiye kadar, hava saldırıları sırasında meydana gelen ölümlerden "büyük üzüntü duyduğunu" ama ölümleri araştırma sorumluluğunun esas olarak Libya yetkililerine ait olduğunu söyledi.

Af örgütü bu tepkiyi "NATO'nun kendi eylemlerinin sorumluluğunu almayı reddetmesi" olarak yorumluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?