banner39

Afrika Birliği Burundi'ye misyon gönderiyor

Afrika Birliği, Burundi'ye silahlı gruplarla hükümet arasındaki çatışmalar üzerine askeri uzman ve insan hakları gözlemcileri gönderecek

Afrika 19.07.2015, 16:59 19.07.2015, 17:06
Afrika Birliği Burundi'ye misyon gönderiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi'nin Burundi'ye askeri uzmanlar ve insan hakları ihlallerini gözlemleyecek bir misyon göndereceği bildirildi.

Konseyden yapılan yazılı açıklamada, misyonun, insan hakları ihlallerini tespit etme, hükümet ve ilgili taraflarla işbirliği yaparak milis güçler ile diğer grupların silah bırakmasını sağlama ve denetlemeden sorumlu olacağı ifade edildi.

Söz konusu misyonun 17 Temmuz'da gönderilmesinin planlandığı ancak ülkeye girişle ilgili gerekli işlemlerin tamamlanamaması nedeniyle sürecin 20 Temmuz'a ertelendiği bilgisi verildi.

Afrika Birliği misyonunun Burundi'ye gönderilmesi, Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın 3. kez göreve gelmek için aday olmasına tepki gösteren muhaliflerin talepleri arasında yer alıyor.

Nkurunziza'nın resmen adaylığını duyurduğu 25 Nisan'dan bir gün sonra muhalefet ve sivil toplum kuruluşları protesto için sokaklara dökülmüştü. Gösterilerde bugüne kadar 100'den fazla kişi yaşamını yitirdi.

Burundi'de devlet başkanlığı seçiminin 21 Temmuz'da düzenleneceği açıklanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?