banner39

Afrika Birliği de darbe diyemedi

Afrika Birliği, darbe sonrasında Mısır'a düzenlenen ziyaret sonrası hazırlanan açıklamasında askerin yönetime el koymasına darbe demekten kaçındı

Afrika 06.08.2013, 08:59 06.08.2013, 08:59
Afrika Birliği de darbe diyemedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afrika Birliği, Mısır ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada, ülkede yaşanan gelişmeler için "devrim" veya "darbe" ifadelerini kullanmadı.

Afrika Birliği heyetinin Mısır ziyaretinin ardından birliğin Etiyopya'daki merkezinden yapılan yazılı açıklamada, bütün taraflardan şiddet atmosferinden uzak durulması, hoşgörü ruhu içinde faydalı bir çözüm ortaya konması ve mevcut problemlerin çözümünde karşılık fikir teatisine dayanan diyalog yolunun seçilmesi istendi.

Heyet yetkililerinin temaslarında, taraflara, geçiş sürecinin kolay ve kapsamlı olması için halkın çıkarlarının her şeyin üstünde tutulması yönünde çağrı yaptığı belirtilen açıklamada, "Arfrika Birliği, Mısır ile olan anlaşmaları doğrultusunda, ülkedeki krizin sonlandırılması konusunda tüm kesimleri teşvik etmek için Mısır halkı ile dayanışma içinde olacaktır" ifadesine yer verildi.

DARBE VEYA DEVRİM KELİMELERİ KULLANILMADI

Açıklamada, ordunun yönetime el koymasının "darbe" veya "devrim" olarak nitelendirilmeyişi ve tanımlamadan uzak durulması dikkati çekti. Söz konusu kapalılığın, ordunun yönetime el koymasının ardından Mısır'ın Afrika Birliği üyeliğinin askıya alınması kararının değişmesinde belirleyici rol oynayacağı ifade ediliyor.

Açıklamada ayrıca, heyetin, geçici Cumhurbaşkanı Adli Masur, yardımcısı Muhammed el-Baradai, Başbakan Hazım el-Biblavi, Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi, askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticileri ve çeşitli siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri, yazarlar, diplomatlar, Afrika ve Avrupa ülkelerinin büyükleçileri ile de görüştüğü kaydedildi.

Açıklamanın sonunda, birliğin gerçekleştirdiği görüşmeler yoluyla, Mısır'ın durumuna ilişkin nitelikli rapor hazırlama ve Mısır'daki gelişmelerden duyduğu endişeleri aktarma fırsatı bulduğu vurgulandı.

Başkanlığını eski Mali Cumhurbaşkanı Alpha Oumar Konare'nin yürüttüğü ve eski Botswana Cumhurbaşkanı Festus Mogae, eski Cibuti Başbakanı Dlina Ömer Dalena gibi Afrika'nın önde gelen siyasi liderlerinin yer aldığı heyetin 27 Temmuz'da başlayan Mısır ziyareti, 4 Ağustos'ta sona ermişti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?