banner39

Afrika Birliği: Karar Mısır'ı hedef almıyor

Adrika Birliği Başkanı, Mısır'ın üyeliğinin askıya alınmasının anayasal değişikliklerdeki bir prosedür olduğunu ve Mısır'ı hedef almadığını söyledi

Afrika 04.08.2013, 15:49 04.08.2013, 16:07
Afrika Birliği: Karar Mısır'ı hedef almıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Mali Cumhurbaşkanı ve Afrika Birliği Heyeti Başkanı Alpha Oumar Konare, Afrika Birliği üyeliğinin askıya alınması kararının "Mısır'ı hedef almadığını" söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı binasında basın toplantısı düzenleyen Konare, "Afrika Birliği üyeliğinin askıya alınması kararı, Mısır'ı hedef almıyor. Bu, Afrika Birliği yönetmeliği gereği anayasal değişikliklerin yaşandığı ülkelerde uygulanan bir prosedürdür" dedi.

Heyetin, Ezher ve Kıpti kilisesi hariç Mısır'daki bütün taraflarla görüştüğünü belirten Konare, taraflar dinlendikten sonra, daha önce alınan bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiği sonucuna vardıklarını ifade etti.

Afrika Birliği heyetinin, Mısır'da geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, askeri darbeyle görevinden alınan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderleriyle yaptığı görüşmeler sonrasında, bugün Mısır'daki siyasi krizle ilgili raporunu yazmaya başlaması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?