banner39

Afrika Birliği'nden Boko Haram'a karşı yeni ordu

Afrika Birliği, Boko Haram'a karşı ortak bir ordu kuruyor. 54 ülkenin asker göndereceği bu birlikte 7 bin 500 asker yer alacak

Afrika 02.02.2015, 10:14 02.02.2015, 11:12
Afrika Birliği'nden Boko Haram'a karşı yeni ordu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afrika Birliği Boko Haram'a karşı Afrika Birliği çatısı altında 7 bin 500 askerden oluşan yeni bir birlik oluşturacak. Bu birliğe 54 Afrika ülkesi de katkı verecek.

KAMERUN'DA BOKO HARAM'A OPERASYON

Kuzey Kamerun'da Çad ordusu ile Kamerun güvenlik güçlerinin birlikte Boko Haram'a karşı operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda 3 asker ölürken 123 Boko Haram üyesinin öldürüldüğü açıklandı.

Kamerun'un Extreme North bölgesindeki Fotokol kasabasında, Boko Haram militanları ile Çad ordu birlikleri arasında şiddetli çatışmalar devam ettiği bildirildi. Bölgedeki güvenlik yetkilisi, Çad ordu birlikleri ile Boko Haram örgütü mensupları arasında dün akşam başlayan çatışmaların şiddetini artırarak sürdüğünü belirtti. Güvenlik yetkilisi, ölü ya da yaralı sayısına ilişkin bilgi vermedi.

Çad ordusu, Boko Haram'la mücadeleye destek amacıyla komşusu Kamerun'a askeri birlik göndermişti.

NİJERYA'DA ÇATIŞMA DEVAM EDİYOR

Nijerya'da Maiduguri şehrinde Boko Haram ile askerler arasında çatışmaların devam ettiği belirtiliyor. Nijerya hükümeti ölen ve yaralananlarla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Borno eyaletinin başkenti Maiduguri'ye, Boko Haram tarafından dün sabah saatlerinde başlatılan ve geri püskürtülen saldırıda en az 11 kişinin hayatını kaybettiği, 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

Diğer taraftan Nijerya'nın Potiskum ve Gombe şehirlerinde seçim çalışmalarını hedef alan saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti. Partiler Yove ve Borno eylatlerini seçim çalışmalarını iptal ettiklerini açıkladılar.

ÇAD'DA BOKO HARAM'A HAVA SALDIRISI

Çad'ın Gomboru şehrinde Boko Haram'a karşı hava saldırıları sürüyor. İki Boko Haram kampının tamamen imha edildiği 130'dan fazla Boko Haram üyesinin öldürüldüğü açıklandı.

banner53
Yorumlar (1)
hüseyin aydogan 3 yıl önce
idamın oldugu yerde bir nebze dürüstlük dogar ve kalleşler suç işlemekten vaz geçer...
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?