banner15

Afrika Birliğinden Somali'ye yardım

Afrika Birliği, Doğu Afrika’daki açlık felaketine karşı 356 milyon Dolar yardım sözü verdi, BM felaketin tamamen giderilmesi için 1,1 milyar Dolara ihtiyaç olduğunu bildirmişti

Afrika Birliğinden Somali'ye yardım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afrika Birliği, Doğu Afrika’daki açlık felaketinin giderilmesi için Somali’ye 356 milyon Dolar yardım göndermeye karar verdi. Birliğin yaptığı açıklamaya göre yardımın 300 milyon Doları, merkezi Addis Ababa’da bulunan Afrika Kalkındırma Bankasından verilecek. Kalan kısmı ise bazı Afrika ülkeleri ve özel insiyatifler tarafından karşılanacak.

Afrika’nın boynuzunda son on yılın en büyük kuraklığı yaşanıyor. Felaketten en çok etkilenen bölge Somali’de bulunuyor. BM’nin bildirdiğine göre Somali’de acilen insanı yardımın yapılması gereken 390 bin çocuk ölüm tehlikesi altında yaşıyor. Somali, Etyopya, Eritre, Çibuti, Kenya ve Uganda’da toplam 12,4 milyon insan açlık felaketi ile karşı karşıya.

BM bürosunun verdiği bilgiye göre insani yardımların koordinesi ile bölgedeki insanlara yardım edilebilmesi için toplam 2,4 milyar Dolar’a ihtiyaç var. Afrika Birliği’nin yardım kararı almasından önce BM bu miktarı 1,1 milyar Dolar açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 13:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35