banner39

Afrika büyük bir demografik dönüşümün eşiğinde

Afrika'da genç nüfusun rekor seviyede arttığı belirtiliyor. Bu artışla birlikte Afrika kıtasında büyük bir demografik dönüşümün meydana geleceği belirtiliyor

Afrika 30.01.2015, 11:04 30.01.2015, 11:30
Afrika büyük bir demografik dönüşümün eşiğinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afrika nüfus yapısının önemli değişiklikler göreceği ifade ediliyor. Afrika nüfusunun yaklaşık 1 milyar 800 milyonu 10-24 yaşları arasında. 1950'de bu rakam 721 milyondu. Artmaya devam eden tarihi rekor niteliğindeki bu rakamlar büyük bir dönüşümü içinde barındırıyor. Dünyanın büyük bir demografik dönüşümün eşiğinde olduğu ifade ediliyor. Yaşlı nüfusun oransal fazlalığı sadece batılı ülkelerde değil (1970'ler itibariyle gündemde olan) ve sadece gelişmekte olan ülkelerde de değil (1990'lardan beri etkisi gözlemlenen), aynı zamanda daha yoksul ülkelerde de etkisini hissettiren bir olgu. 

Le Monde'de yer alan haberde, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun (UNFPA) 18 Kasım'da yayınladığı yıllık rapora göre, bu demografik dönüşüm özellikle Afrika'yı etkileyeceği belirtiliyor. Afrika kıtasında doğum oranları şu an itibariyle genel olarak düşüyor olsa da dünya ölçeğinde nüfusu gençleşmeye devam eden ülke sayısı (beşi Afrika'da) altı civarında.

UNFPA, bu demografik dönüşüm potansiyel açıdan eşsiz bir fırsat, özellikle eğitim ve doğum kontrolü gibi alanlarda gerekli yatırımların gerçekleştirilmesi koşuluyla. UNFPA Temsilcisi Babatunde Osotimehin demografik dönüşümün "milyonlarca insanın hayatını değiştirebilecek büyük bir imkan" olduğunu belirtiyor.

DEMOGRAFİK KAZANÇ

Demografik dönüşüm iyi bilinen bir olgu. Öncelikle uzun vadeli büyüme bir nüfus patlamasını tetikledi. Daha sonra en yüksek doğum oranına ulaşıldı. Şu anda Afrika'da aktif nüfus oranı artıyor. Daha fazla genç iş sahibi ve istihdam artmaya devam ediyor: Bu da beraberinde, UNFPA'nın "demografik kazanç" olarak adlandırdığı güçlü büyümeyi getiriyor. Bu olguyu ilk tecrübe edenler Avrupa ve ABD. Onları Asya ve Latin Amerika izliyor.

Afrika bu gelişim evresinin eşiğinde olabilir. Nijerya eski Sağlık Bakanı iki önceliğin altını çizerek bu dönüşümün gerçekleşmesi için gerekli yatırımların yapılmasının şart olduğunu belirtiyor.

Birinci öncelik, sadece okuldan ibaret olmayan ve gençleri iş piyasasıyla buluşturacak bir eğitim sistemi. Osotimehin "Finansmana erişim imkanı sağlayacak girişimci kültürün belletilmelimesinin gerekliliğini vurgulayarak aksi durumda "iyi eğitilmiş fakat işsiz gençler" sorununa çözüm bulunamayacağını belirtiyor.

EĞİTİME ÖNCELİK

Osotimehin'e göre, İkinci öncelik kızların eğitimi. Bu da doğum kontrolüne açık olmaktan geçiyor. Osotimehin, "On iki yaşlarındaki bir genç kız, en azından on sekiz yaşına kadar okula devam edebilmek (hatta yirmi iki yaşına kadar üniversiteye) istiyorsa kendisine bunu yapma imkanı tanınmalı" diyor.

Eğer bu iki koşula uygun hareket edilmezse, dünya üstünde devinen 1 milyar 800 bin gencin heba olma ihtimalinin çok yüksek olduğu ifade ediliyor. Osotimehin, "Demografik dönüşümü kazancından yararlanamadan tecrübe etmek de mümkün" olduğunu hatırlatarak bölgesel veya ahlaki gerekçeler doğum kontrolüne izni engelleyebilir mi? diye soruyor ve ekliyor: "Bazı bölgelerde bu gerçek bir risk. Fakat ben iyimserim. Malezya, Endonezya, Tunus hatta İran'a bakın: Bu ülkelerin hepsi demografik dönüşümünü başarıyla tamamlamış ülkeler."

Bununla birlikte Birleşmiş Milletler Nüfus Araştırmaları Fonu'nun yayınladığı rapor, demografik dönüşümün başarıyla gerçekletirilebilecek gibi görünmediğinin altını çiziyor. Şu an itibariyle dünya çapında yaklaşık 60 milyon çocuk okula gidemeyecek durumda ve en az 25 yaşında 75 milyon kişi işsiz. Bu durum, ülkelerin ekonomik gelişimi açısından olduğu kadar, siyasi istikrarları açısından da önemli riskler taşıyor. 

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü