banner39

Afrika Büyük Yeşil Duvarı: Bu dünyanın bir sonraki harikası mı?

Afrika 03.08.2020, 17:22
Afrika Büyük Yeşil Duvarı: Bu dünyanın bir sonraki harikası mı?

Marthe de Ferrer

2018 yılında Antarktika ve Kuzey Kutbu'ndan sonra dünyanın en büyük çölü olan Sahra'nın geçen yüzyılda yüzde 10 oranında büyüdüğü ortaya çıktı. Bu genişleme, insan yapımı iklim değişikliği ve doğal iklim döngülerinin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır ve değişimin çoğu çölün kuzey ve güney kenarlarında gerçekleşmektedir.

Çölleşme, dünyanın en yoksul topluluklarından bazılarının yaşadığı Sahra bölgesinde (Sahra'nın güney kuşağından aşağıdaki Sudan savanına kadar uzanan) önemli bir sorundur. Küresel Kuzey sera gazı emisyonlarına ve küresel ısınmaya en önemli katkısı olmasına rağmen, Sahel'de yaşayanlar gibi bedeli ödeyen insanlar.

Sahel toplumu, iklim krizinin ön saflarında yer alıyor, kalıcı kuraklıklar, kıtlıklar ile uğraşıyor ve doğal kaynakları hızla tüketiyor. Sonuç olarak, bölgedeki milyonlarca insan, Senegal'den Cibuti'ye kadar, iklim acil durumunun ciddi yankılarını fazla yardım almadan halletmeye bırakılıyor.

Büyük Yeşil Duvar burada devreye giriyor, tüm bölgeyi ekolojik çöküşten kurtarabilecek bir proje.

Global Çevre Tesisi


Büyük Yeşil Duvar Senegal'den Cibuti Küresel Çevre Tesisine kadar uzanacak

BÜYÜK YEŞİL DUVAR NEDİR?

Tamamen Afrika liderliğindeki bir girişim olan Büyük Yeşil Duvar, Afrika'nın tüm genişliği boyunca 8.000 km'lik doğal bir harikayı büyütmek isteyen iddialı bir projedir. 2007'den bu yana Sahra Çölü'nün güney kenarı boyunca milyonlarca ağaç dikildi.

Başlangıçta Sahra'nın güneye doğru genişlemesine yardımcı olmak için doğudan batıya uzanan sadece bir ağaç çizgisi olması amaçlanmıştı. Bununla birlikte, Afrika Birliği tarafından finanse edilen proje, kıta genelinde bir yeşillik kemeri inşa etmek için bir dizi ekolojik araç kullanarak hızla farklı çevresel müdahalelerin bir duvar halısına dönüştü. Ağaçlar hala birincil odak noktası olmakla birlikte, bireysel bir alanın spesifik biyocoğrafik ihtiyaçlarına dayalı olarak toprağın geri kazanılmasına yardımcı olmak için başka yöntemler kullanılmaktadır.


Büyük Yeşil Duvar, Büyük Bariyer Resifi'nin üç katı büyüklüğünde, Dünya'daki en büyük yaşayan yapı olacaktır. 


Proje, Büyük Yeşil Duvar'ın “bu yüzyılda gerekli olacak en iyi uluslararası işbirliğini temsil ettiğini” söyleyen İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından övgü aldı.

Duvar tamamlandığında, Dünyadaki en büyük yaşam yapısı olacak, Büyük Bariyer Resifi'nin üç katı olacak.

DUVAR HENÜZ BİTMEDİ Mİ?

Şu anda Büyük Yeşil Duvar yaklaşık yüzde 15 tamamlandı, ancak projenin başarısı başlangıçta beklenenden çok daha büyük. Bozulmuş arazi, benzeri görülmemiş bir oranda geri kazanılıyor, bu da yakındaki topluluklar için artan gıda güvenliği anlamına geliyor.

Nijerya, Senegal, Burkina Faso ve Etiyopya, şimdiye kadar Sahel bölgesinde en önemli kazanımları gördüler. Burkina Faso'ya yaklaşık 31.000 dönüm alana eşit 17 milyondan fazla ağaç dikildi. Nijerya'da 12 milyon dönümlük bozulmuş arazi restore edildi, Senegal ve Etiyopya da benzer başarı seviyelerine sahipler.

Bölgedeki çölleşme ile mücadele ederek, bölgeler artan yağışların yanı sıra daha dayanıklı ve verimli tarım alanları görmeye başladı.

Ancak, ekolojik etki, projenin çevreleyen toplulukları güçlendirmeye ve geliştirmeye çalıştığı için bu projenin tek odak noktası değildir.

PROJE KİME YARDIM EDİYOR?

“Büyük Yeşil Duvar gelişme ile ilgilidir; her düzeyde sürdürülebilir, iklim açısından akıllı kalkınma hakkında, ”diye açıklıyor proje için Afrika Birliği Komiseri Elvis Paul Tangam.

“30 ülkenin her biri ulusal eylem planları geliştirdi, bu en büyük başarı, çünkü şimdi sahipler. Bu mülkiyet ile ilgilidir ve bu kalkınma yardımının başarısızlığı olmuştur, çünkü insanlar asla onunla tanımlanmadı. Ama bu sefer tanımlıyorlar. Bu bizim işimiz. ”

Sahel bölgesindeki topluluklar duvarı inşa etmek ve daha sonra korumak için kullanıldığından, projenin hem insanlar hem de gezegen için uzun süreli faydaları olması amaçlanmıştır. Sahel genelinde nüfusun 2039 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor - yani bölgenin çevresel meselelerini ele alan ve aynı zamanda istihdam olanakları da sağlayan bir proje, şimdi her zamankinden daha önemli.

Büyük Yeşil Duvar

Büyük Yeşil Duvar'ı oluşturan projelerin mozaikleri üzerinde çalışan kadınlar. Büyük Yeşil Duvar

“Büyük Yeşil Duvar, Afrika'daki kırsal gençlere daha parlak bir gelecek ve tüm toplulukları canlandırma şansı sunan gerçek bir oyun değiştirici olmayı vaat ediyor,” diyor BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesinden Monique Barbut. “Gençleri ortak, destansı bir hırs etrafında birleştirebilir:“ 21. Yüzyıl Dünya Mucizesini Büyümek ”, sınırlar ötesinde ve Afrika genelinde.”

Sahel bölgesinde herhangi bir anlamlı değişiklikle sonuçlanmak için mücadele eden onlarca yıl süren uluslararası yardım programlarından sonra , belki de Büyük Yeşil Duvar'ın başarısı, dünyadaki gelecekteki eko-kalkınma projeleri için bir plan olarak kullanılabilir.

Kaynak: euronews

banner53
Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?