banner39

Afrika'da kritik seçim! Rusya'nın desteklediği aday kazandı

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC) düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerini Rusya'nın destek olduğu aday Faustin Archange Touadera kazandı.

Afrika 05.01.2021, 15:16
Afrika'da kritik seçim! Rusya'nın desteklediği aday kazandı

27 Aralık'ta düzenlenen seçimlerin sonuçları dün açıklanırken, mevcut cumhurbaşkanı Rus destekli Touadera oyların yüzde 53,92’sini alarak cumhurbaşkanı seçildi. İlk turda başkan seçilmek için yüzde 50 oy oranının alınması gereken seçimlerde, Touadera'nın en yakın rakibi olan Yenilenme Partisi'nin (URCA) adayı Anicet-Georges Dologuele yüzde 21'de kaldı.

Cumhurbaşkanı seçilen Touadera, önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkeyi yönetecek. Touadera'nın cumhurbaşkanlığının devamıyla beraber, ülkede yaklaşık 3 senedir devam eden Rus etkisinin boyut atlayacağı tahmin ediliyor. Yıllardır ülkede varlık gösteren Rusya, Aralık ayı sonunda ülkeye resmi olarak asker göndermişti. Touadera'nın koruması Rus askerlerce sağlanıyordu.

Büyük bir kısmının halen farklı silahlı gruplarca kontrol edildiği OAC'nin Rus etki merkezi haline gelmesi endişelere yol açıyor. Rusya'nın buradaki varlığını, Kuzey ve Batı Afrika'ya bir sıçrama tahtası olarak kullanabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa News

Yorumlar (1)
Recepali 2 yıl önce
Rus muhafeletide bizim orda ne işimiz var diyormu acaba
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?