banner39

Afrika ülkelerinden Fil Zirvesi, av yasağı kalkabilir

Botsvana'nın Kasane şehrinde, 3 - 7 Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan Fil Zirvesi'nde fil nüfusunun artması karşısında gündeme getirdiği av yasağını kaldırma planı görüşülecek

Afrika 01.05.2019, 07:53
Afrika ülkelerinden Fil Zirvesi, av yasağı kalkabilir

Zimbabve de dahil olmak üzere Kavango-Zambezi Sınır Ötesi Koruma Alanını oluşturan ülkelerin Devlet Başkanlarının, bu hafta bir fil zirvesi için Botsvana'da buluşması bekleniyor.

Botsvana'nın Kasane şehrinde, 3 - 7 Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan toplantı, türünün ilk örneği ve önemli. Çünkü vahşi yaşam konusu, özellikle STK'ların ve Batı medyasının bölgeyi ve özellikle de Botswana'yıfilleri öldürdüğü iddiasıyla eleştirdiği için yoğun tartışmalara neden oldu.

Botsvana hükümeti yaptığı açıklamada, zirvenin fil yönetimi ve bununla ilgili zorlukların daha iyi anlaşılmasını sağlamanın beklendiğini belirtti.

Afrika'nın güneyinde fil nüfusunun artması nedeniyle bölgedeki av yasağının kaldırılması planlanıyor.

Yerel basındaki haberlere göre, Angola, Namibya, Zambiya ve Zimbabve dünyanın en fazla fil nüfusuna sahip ülkesi Botsvana'nın fil nüfusunun artması karşısında gündeme getirdiği av yasağını kaldırma planını destekleme kararı aldı.

Zimbabve'nin yakınında yer alan Victoria Gölü'ndeki Kavango-Zambezi Sınır Ötesi Koruma Alanı (KAZA-TFCA) toplantısının ardından yapılan açıklamada, KAZA-TFCA'da insanların yaşadığı anımsatılarak, artan fil nüfusunun mahsüllere zarar verdiğine dikkat çekildi.

Botsvana Çevre Bakanı Kitso Mokaila, 4 ülkenin kendilerine verdiği desteği memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, "Botsvana'nın kuzeybatısındaki halk, yıllardır açlıkla karşı karşıya. Artık hasat yapamıyorlar çünkü filler ürünleri yok ediyor." dedi.

Mokaila, bölgedeki mahsule verilen zararın azalması için fil avlamanın serbest bırakılması gerektiğini savundu.

Afrika'nın güneyinde 250 binden fazla fil bulunduğunu tahmin ediliyor.

Bölgede 2014'te yürürlüğe giren fil av yasağının kaldırılması için Botsvana Devlet Başkanı Mokgweetsi Masisi, yakın zamanda KAZA-TFCA'ya rapor sunmuştu. Botsvana'nın bu girişimi tepkiyle karşılanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?