Afrika ülkelerinin yüzde 40'ı borç krizinde

Yeni atanan IMF Genel Müdürü, ülkelerin borç seviyeleri hakkında yorum yaparak, “Afrika'daki borç seviyeleri konusunda endişeli miyiz? Evet, çünkü ülkelerin yüzde 40'ı borç sıkıntısı seviyesine geçti.

Afrika ülkelerinin yüzde 40'ı borç krizinde

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, Afrika ülkelerinin yüzde 40'ının borç sıkıntısı çektiğini söyledi.

Georgieva amaçlarının, ülkelerin makroekonomik politikaları sağlamasına, yatırım ortamını iyileştirmesine ve dünyanın geri kalanına göstermesine yardım etmek olduğunu vurgulayarak, Afrika’yı fırsatların ve birçok sıkıntının olduğu bir kıta olarak tanımladı.

“Afrika, fırsatların bir kıtası ve aradığımız şey, bu fırsattan en üst düzeyde yararlanılması. Aynı zamanda birçok sıkıntı olan bir kıta; bu nedenle özellikle güvenlik riskleri konusunda bu risklere dikkat etmeliyiz ”dedi.

Yeni atanan IMF Genel Müdürü, ülkelerin borç seviyeleri hakkında yorum yaparak, “Afrika'daki borç seviyeleri konusunda endişeli miyiz? Evet, çünkü ülkelerin yüzde 40'ı borç sıkıntısı seviyesine geçti." dedi.

Kristalina Georgieva açıklamasında, “Bazı durumlarda endişeliyiz, ancak diğer durumlarda, yatırımın zaman içinde işe yarayacağını görüyoruz. Kenya örneğini ele alalım, Kenya'ya borç yaratmada daha temkinli davranmasını öneriyoruz ancak Kenya'da iyi makroekonomik politikalar gördük. Borcun Zambiya gibi tehlikeli olduğu durumlarda, borcunuzu ele almanız gerektiğini söylüyoruz. Etiyopya'da, borçlarınızın bazılarını yeniden müzakere etmeniz gerektiğini söylüyoruz, çünkü bu, imtiyazlı olması gereken şeyler için imtiyazlı değildir. Birinin borcunun kendi başına fena olmadığını hatırlaması gerekiyor. Yanlış şeylerle gittiğinde ve ekonominin idare edemediği hızda gittiğinde kötü. ”

Georgieva, daha yüksek büyüme oranlarına sahip ülkelerin, büyüme yaratabilecek yatırımları ödünç alarak ve yerli ve yabancı yatırımcılar için bürokrasiyi ortadan kaldırarak yaptığını söyledi.

Başbakan, IMF 'nin borç sürdürülebilirliğini tartışmak üzere Aralık ayında Afrika liderleriyle' konsantre 'bir toplantı yapacağını söyledi.

Kaynak: punchng

banner53
YORUM EKLE

banner39