Afrika'da 400 yıl yetecek su kaynağı

Afrika ülkesi Namibya'da 400 yıl yetecek su kaynağı bulundu

Afrika'da 400 yıl yetecek su kaynağı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güneybatı Afrika ülkesi Namibya'da 400 yıl yetecek su kaynağı bulundu. Angola sınırında keşfedilen su kaynağının derinliğinin 200 metre, potansiyelinin 5 milyar metreküp olduğu açıklandı.

Büyük bölümü çöllerle kaplı olan Namibya'da "hayat suyunu" Alman Yerbilimleri ve Doğal Kaynaklar Enstitüsü (BGR) buldu. BGR'ın proje müdürü Martin Quinger yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 2 milyon insanın yaşadığı ve su sıkıntısının had safhada olduğu çöllerle kaplı Kuzey Namibya'ya yüzyıllarca yetecek kadar büyük bir su kaynağı bulduk." dedi.

10 bin yıl önce oluştuğu tahmin edilen su kaynağının çok temiz olduğu belirtiliyor. 100 metrelik kalın tabakanın altında bulunan kaynağın basınçtan dolayı yüzeyden 20 metre yükseğe fışkıracağı açıklandı. Keşfedilen kaynağın yaklaşık 2 bin 600 kilometrekarelik bir alanı kapsadığı düşünülüyor.

Yeni su kaynağının, son yıllarda şiddetli kuraklıkla mücadele eden kuzey Namibyalıların hayatında büyük değişik yapacağı ifade ediliyor. Bölgede hayvancılıkla geçimini sağlayan göçebe Himba halkı çölde sınırsız suyla buluşmayı bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2012, 16:55
banner53
YORUM EKLE

banner39