banner39

Afrika'da açlık krizi: 7 milyon çocuk tehdit altında

Afrika'nın Sahel bölgesinde gıda kıtlığı gittikçe artıyor. bölgede yaklaşık 7 milyon çocuğun yeterli beslenemediği belirtiliyor

Afrika 01.05.2014, 14:59 01.05.2014, 15:22
Afrika'da açlık krizi: 7 milyon çocuk tehdit altında

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afrika'da gıda krizi giderek tehlikeli bir hal almaya başladı. Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörlüğü (OCHA) Afrika'nın Sahel bölgesinde 7 milyon çocuğun yetersiz beslenme ile karşı karşıya olduğunu açıkladı. Çad, Mali ve Nijer'de tedbir alınmazsa çocuk ölümlerinin artabileceği belirtildi.

Çad, Mali ve Nijer dünyanın en çok soyutlanmış ülkeleri olarak biliniyor. BM İnsani Yardım Koordinatörlüğü bölgedeki yardım faaliyetlerine acil olarak finansal destek sağlanmazsa, yardımların yetersiz kalacağı ve açlıktan dolayı birçok çocuk ölümünün gerçekleşebileceğini açılakladı.

OCHA'dan yapılan açıklamada, Sahel bölgesi için 3 yıllık bir yardım planı hazırlandığı ve Şubat ayında başlatıldığı belirtildi. Ancak Şubat ayından bu yana toplanması planlanan 1.72 milyar dolarlık bütçenin sadece yüzde 19'unun toplanabildiği ifade edildi.

Gıda krizinin etkili olduğu bölgenin Senegal'den Eritra'ya kadar uzandığı belirtiliyor. Bölgede açlık ve susuzluğun başlıca sorun olduğu kaydediliyor. 2010 yılında bölgede etkili olan gıda krizinin yaklaşık 10 milyon kişiyi etkilediği belirtiliyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?