banner39

Afrika’da açlıktan kumdan pilav ayıklayan çocuklar var

Açlık ve yoksullukla mücadele eden kara kıta Afrika’daki durum içler acısı halde. Öyle ki Yeryüzü Doktorları’ndan bir gönüllünün sözleri açlığında boyutunu gözler önüne serdi. Prof. Dr. M. İhsan Karaman, “Kumdan pilav ayıklayan çocuklar gördük” dedi.

Afrika 15.08.2018, 16:04 15.08.2018, 18:20
Afrika’da açlıktan kumdan pilav ayıklayan çocuklar var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afrika, açlık ve yoksulluk pençesinde kıvranırken yaşanan bazı durumlar, açlığın ne boyutta olduğunu yürek burkan bir şekilde ortaya koyuyor. Yeryüzü Doktorları Gönüllüsü Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ın Nijer’de yaşadığı bir olay, yılda 4.5 milyar gıdanın üretilip 1,3 milyon gıdanın israf edildiği dünyada, insanlığın içler açısı durumunu gözler önüne seriyor.

Nijer’de Kumdan pilav ayıklayan çocuklar gördük

Yeryüzü Doktorları Gönüllüsü Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Nijer’de yaşadığı bir olayı şöyle anlattı: “Yeryüzü Doktorları olarak birçok ülkeye gittik, birçok olaya şahit olduk. Doğu Afrika’da, Somali’de kıtlık/kuraklık felaketine, açlık krizlerine şahit olduk. Yeryüzü Doktorları olarak Nijer’deydik, oranın ileri gelenleri bize bir yemek organize etmişti. Yemeğe halk da davetliydi. Bizlere misafir olduğumuz için pirinç pilavı ikram etmişlerdi. Ancak ikram için gelen kişi tökezleyip pilavı düşürünce pilav kumlar içerisinde kaldı. Bunu gören çocuklar birden koşmaya ve pirinç tanelerini kumdan ayıklayarak tek tek yemeğe başladılar. Düşündükçe ürperdim. Bunları gördükten sonra nasıl hiçbir şey yapmadan duracağız ya da nasıl önümüze gelen yemeği beğenmeyeceğiz?” 

Yeterli beslenemeyen çocuklar ölüyor

Yeryüzü Doktorları’nın Program ve Operasyonlar Müdürü Safa Şimşek ise çocukların yetersiz beslenmeden kaynaklı sorunlar yaşadığına dikkat çekerek şunları aktardı: “Sahada tıbbi çalışmalarımızı gerçekleştirirken, yeterli beslenemeyen insanlar ile de karşılaşıyoruz. Birçok hastalık yetersiz beslenmeden kaynaklanıyor. Bu durum bilhassa çocukları ve anneleri etkiliyor. Beş yaş altı dönemde ölümler dahi yaşanabiliyor. Beslenme tedavilerimizin yanı sıra kurban organizasyonlarımız ile de gıda takviyesi yapmaya çalışıyoruz. Bu yıl 12 ülkede kurban organizasyonumuzu gerçekleştireceğiz” 

Afrika’da sağlık alanında dikkat çeken faaliyetlerde bulunan Yeryüzü Doktorları, sağlığın ayrılmaz bir parçası olarak yeterli beslenmenin önemini vurgulayarak, bu yıl da  koruyucu sağlık çalışmaları kapsamında Afrika’da kurban organizasyonları yapıyor. Doktorlar, ihtiyaç sahibi bölgelerde protein eksikliğinden kaynaklı hastalıkların önüne geçmeyi hedefliyor.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi (BHM)

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?