banner15

Afrika'da toprak kiralama yarışı devam ediyor

Gıda temini için hayati önem taşıyan Afrika topraklarına yatırımlar, uluslararası şirketlerin yanı sıra devletler tarafından da yapılıyor

Afrika'da toprak kiralama yarışı devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Zengin ülkelerin refahlarını devam ettirmek için Afrika ülkelerinden toprak kiralayarak işletmeye yönelme oranı her geçen gün artıyor. Eski dönemlerde sömürge olarak yapılan işleyiş, ağır şartlarla kazanılan bağımsızlıklar ardından şimdi de para ile satın alınarak devam ettiriliyor.

Afrika’dan en fazla toprak alan ülkelerin başında İngiltere, ABD ve Çin geliyor. Kongo, Endonezya, Filipinler ve Sudan ise en fazla toprak kiraya veren ülkeler. Kongo, yüzölçümünün dörtte birine tekabül eden 8,1 milyon hektar tarım arazisini kiraya vermiş durumda.

ABD’li ‘kapitalist akıl babası’ Henry Kissinger şöyle buyuruyor; ‘Gıdayı kontrol ederseniz insanları kontrol edersiniz’

Etiyopya Tarım Bakanlığı’nın eski çalışanı Dawit Tesfaye, Afrika hükümetleri tarım politikalarını değiştirmezse, gelecek yıllarda durumun daha da kötüleşmesinden kaygı duyuyor. Tesfaye, tarım alanlarının yabancı yatırımcılara bir iki yıllığına değil, 80 veya 90 yıl gibi oldukça uzun bir dönem için kiralandığına dikkat çekiyor.

İngiltere’nin Afrika’da kiraladığı alan Danimarka’ya eşdeğer

africanbusinesslife verilerine göre son yıllarda ülkeler, gıda güvenliklerini temin etmek için yurtdışındaki tarım alanlarına ciddi yatırım yapıyor. Gözde yatırım bölgelerinin başında, kuraklık ve açlıkla mücadele eden Afrika ülkeleri geliyor. Güneydoğu Asya, Güney Amerika, Rusya ve Ukrayna da tarım yatırımları için seçilen bölgeler arasında yer alıyor. Gıda temini için hayati önem taşıyan bu yatırımlar, uluslararası şirketlerin yanı sıra devletler tarafından da yapılıyor.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)’nün 2013 raporuna göre 41 ülke başka ülkelerde toprak kiraladı, 62 ülke ise topraklarını ikinci bir ülkeye kiraya verdi veya sattı. İngiltere, çoğunluğu Afrika kıtasında olmak üzere toplamda 4,4 milyon hektar toprak kiraladı. ABD’nin de aynı yöntemle topladığı arazi büyüklüğü 3,7 milyon hektar. Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip Çin de artan gıda ihtiyacını karşılamak için Afrika başta olmak üzere çeşitli yerlerde 3,4 milyon hektar arazi kiraladı.

İngiltere’nin kiraladığı toprak miktarı Danimarka’nın yüzölçümüne ulaşırken ABD, İsviçre ve Çin, Moldova büyüklüğünde tarım arazisi sahibi oldu. Afrika’nın en geri kalmış ülkelerinden Kongo topraklarının 8,1 milyon, Endonezya 7,1 milyon, Filipinler 5,2 milyon, Sudan 4,7 milyon hektarını kiraya verdi veya sattı.

Türkiye de kiracılar arasında

Türkiye de bu yılın başlarında Sudan’da, 99 yıllığına 500 bin hektar alan kiraladı. Beyaz Nil Nehri kenarında yer alan arazilerde, sebze ve meyve başta olmak üzere çeşitli tarım ürünleri yetiştirilecek. Araziler, özel sektöre de açılacak. Türkiye, Sudan’ın yanı sıra Brezilya’da da toprak kiralamayı planlıyor. Devletin dışında Türk müteşebbisler de ülke dışında toprak kiralayarak tarım yapıyor. İmam Altınbaş, Seyfettin Koçak ve Kasım Külek Öz’den oluşan üç ortaklı Omo Valley Farm, Etiyopya’dan 25 yıllığına 50 bin hektar alan kiralayarak pamuk üretimi yapmaya başladı.

Yeraltı Kaynakları, Enerji Ağları ve Önemli Altyapı Projeleri ile Afrika

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48