banner39

Afrika'dan her yıl 60 milyar dolar kaçırılıyor

Uluslararası şirketlerin, Afrika ülkelerinden her yıl vergi kaçakçılığı ve diğer yasadışı yollarla kaçırdığı para 60 milyar doları buluyor

Afrika 02.02.2015, 14:36 02.02.2015, 15:08
Afrika'dan her yıl 60 milyar dolar kaçırılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Vergi denetimi ve mali kontrollerin zayıf olduğu Afrika ülkelerinden her yıl 60 milyar dolar yasadışı yollarla kaçırılıyor. Uluslararası şirketler ve bazı ülkelerin yetkilileri dünyanın en fakir kıtası olan Afrika'dan her yıl 60 milyar dolar parayı yasadışı yollardan çıkarıyor.

Güney Afrika eski Devlet Başkanı Thabo Mbeki'nin yönettiği ve Afrika Birliği ile Birleşmiş Milletler'in ev sahipliği yaptığı bir panelde yayınlanan rapor, Afrika'dan her yıl yüklü miktardaki paraların yasadışı yollarla nasıl çıkarıldığı anlatılıyor. Sürdürülen bu yasadışı para trafiğinden dolayı Afrika'nın sadece parasal olarak zarar etmediği, dünyanın en fakir kıtasının kalkınmasının da yüzden büyük darbe aldığı kaydediliyor. 

Mbeki bu yasadışı para trafiğiyle ilgili konuşmasında, "Çok büyük miktarlardaki paralardan bahsediyoruz kaçırılan bu miktarlar Afrika'nın kalkınmasını engelleyecek derecede büyük." ifadelerini kullandı. 

PARAYI AFRİKA DIŞINA ÇIKARMANIN YOLLARI ÇEŞİT ÇEŞİT

Panelde Afrika'dan para çıkarmak için kullanılan yollardan bir tanesinin, para kaçakçılarının çantalarla yasadışı yollardan ülkeden para çıkarmaları olduğu ifade edildi. Bunun dışındaki yollarsa resmi makamlarla ve şirket yönetimlerinin de kaçakçılığa dahil oldukları yollar olarak ifade ediliyor.

Afrika'dan para çıkarmanın yolları arasında, Afrika'dan dışarıya ihraç edilen bir ürünün ihraç edildikten sonra bir başka yolla Afrika'ya tekrardan ithal edilmesi durumunda daha yüksek bir fiyata Afrika'ya sokulduğu ifade ediliyor. Afrika kıtasında bulunan birçok ülke yönetiminin bu şekilde iş yaparak kârını ve yurt dışına çıkardığı parayı gizleyen şirketlerin kurbanı oldukları belirtiliyor. 

Mbeki, bu tür kaçakçılığı yapa şirketlerin isimlerini veremeyeceğini ancak bu şirketlerin büyük sermayelerle iş yapan ve bilinen şirketler olduğunu söyledi. 

Afrika'nın bu tür para kaçakçılığı konusunda dünyada tek olmadığı belirtiliyor. Dünya genelinde yılda bir trilyon dolar civarındaki paranın yasadışı yollarla transfer edildiği kaydediliyor. Ancak ekonomik durumunun kötü olması ve hala farklı isimler adı altında alınan 'sömürge vergisi' yüzünden ekonomisi bir türlü kalkınamayan Afrika ülkelerinin bu tür kaçakçılıklardan en çok etkilenen ülke olduğu ifade ediliyor. 

FRANSA 14 AFRİKA ÜLKESİNDEN SÖMÜRGE VERGİSİ ALIYOR

HÜKÜMETLERİN YETERLİ DENETİM MEKANİZMALARI YOK

Ekonomistler, Afrika ülkelerinin bu durumda olmalarının başlıca nedenleri arasında hükümetlerinin yeterli denetim mekanizmalarına da sahip olamamalarının bulunduğunu da ifade ediyor. 

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü