'Afrikalı alimler', Mali'deki rehineleri istedi

"Afrika Kuşağı Din Adamları ve Alimler Birliği"nden Mali'nin kuzeyindeki rehinelerin serbest bırakılması çağrısı

'Afrikalı alimler', Mali'deki rehineleri istedi

"Afrika Kuşağı (Sahil) Din Adamları ve Alimler Birliği", Mali'nin kuzeyindeki silahlı gruplara ellerindeki Cezayirli ve Batılı rehineleri serbest bırakmaları çağrısında bulundu.

Cezayir resmi haber ajansı APS'de yer alan habere göre, "Afrika Kuşağı Din Adamları ve Alimler Birliği", 'milli birlik ve barış gibi değerlerin yaygınlaştırılmasında din adamlarının rolünü'nü görüşmek üzere ülkenin başkenti Cezayir'de toplandı.

Toplantının kapanış bildirisinde, uyruğu ne olursa olsun Mali'nin kuzeyindeki tüm rehinelerin serbest bırakılması yönünde çağrı yapıldı.

Cezayir, Mali, Libya, Nijerya, Çad, Burkina Faso ve Moritanya'dan din adamlarının katılımıyla kurulan "Afrika Kuşağı (Sahil)Din Adamları ve Alimler Birliği", barış kültürünü yaygınlaştırma ve şiddeti sonlandırma hedefleri taşıyor.

Cezayir Dışişleri Bakanı Murad Medlesi geçen hafta yaptığı açıklamada, Cezayirli rehinelerin zor durumda olduğunu belirtmişti.

El-Kaide örgütüyle bağlantılı olduğu öne sürülen Tevhid ve Cihad Hareketi, geçen yılın Nisan ayında Mali'nin Gao kentindeki Cezayir Konsolosluğu'na baskın düzenlemiş ve aralarında konsolosun da bulunduğu 7 Cezayirli diplomatı kaçırmıştı.

Hareket, Temmuz ayında, Cezayir hapishanelerinde bulunan bazı üyelerinin salıverilmesi karşılığında 3 diplomatı serbest bırakırken, 1 rehineyi öldürdüklerini, ellerinde bulunan diğer 3 rehinenin akıbetinin ise hükümetin taleplerini yerine getirip getirmemesine bağlı olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2013, 13:29
banner53
YORUM EKLE

banner39