Afrikalı çocuklar zihnen de gelişemiyor

Afrikalı küçük bebekler üzerinde yapılan bir araştırmada yetersiz beslenme kaynaklı 81 milyon çocuğun temel zihinsel gelişiminin yetersiz olduğu açıklandı

Afrikalı çocuklar zihnen de gelişemiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afrika'da üç ve dört yaş arası 81 milyon çocuğun temel gelişim kriterlerini karşılamadığı açıklandı.

Araştırmacılar, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan çocukların üçte birinin temel zihinsel gelişiminin yetersiz olduğu ve bunun yetişkinlikteki başarı ve eğitimlerini karşılamakta başarısız olacaklarını açıkladı.

Çad, Sierra Leone ve Orta Afrika Cumhuriyeti de dahil olmak üzere Sahra altı Afrika ülkelerinde üç ve dört yaş arasındaki çocuklar arasındaki yapılan araştırmada 81 milyon çocuğun temel gelişimsel kriterleri karşılamadığını açıklayan rapor yayınlandı.

BM Çocuk Ajansı, UNICEF ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı verilerini kullanan Dana McRoy sorunun kökündeki sorunların anlamak için daha fazla çalışılması gerektiğini söyledi. McRoy, "Harvard T.H. Chan okulu ve Grand Challenges Kanada sağlık finansmanı ile çalışma yaptık. Aslında bu veriler bu çocukların çok sağlıklı, mutlu ve üretken bir yaşam süremeyecekleri anlamına gelmiyor. Çocuk gelişimini desteklemek için herhangi bir yaş grubuna uygulanabilecek bir dizi program ve müdahale gerekli" dedi.

Yapılan araştımada çocukların dikkatini toplama, bağımsız çalışma, basit yönergeleri takip etme, tekme ve vurma gibi agresif davranışları değerlendirildi.

McRoy yetersiz beslenme yüzünden önlenebilir hastalıklardan ölen çocuk sayısının azaltılması konusunda uluslararası toplumun odaklanması gerektiğini sözlerine ekledi. McRoy, tüm zorluklara rağmen yoksul ülkelerde yaşayan genç çocukların çoğunluğunun gelişimsel kriterlerinin yerinde olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 16:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35