banner39

Afrikalılar yiyecek için karınca yuvalarını deşiyor!

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, Batı Afrika'da 13 milyon insanın kuraklığın yolaçtığı bir insani felaketle karşı karşıya gelmemesi için derhal harekete geçilmesini istedi.

Afrika 09.03.2012, 11:52 09.03.2012, 11:52
Afrikalılar yiyecek için karınca yuvalarını deşiyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası yardım örgütü Oxfam Batı Afrika'nın Sahil bölgesinde 13 milyon insanın kuraklığın yolaçtığı bir insanlık felaketiyle karşı karşıya kalmaması için derhal harekete geçilmesini istedi.

Oxfam geçen yılki açlık felaketi karşısında uluslararası yardımların çok geç kaldığını söyleyerek en kötü durumdaki nüfusa ihtiyaç malzemesi iletmek üzere 36 milyon dolarlık bir acil yardım çağrısı yaptı.

BBC muhabiri Mike Wooldridge Mali'nin kuzeyinde isyancılar ile ordu arasında yaşanan savaşın durumu daha da kötüleştirdiğine dikkat çekiyor.

Wooldridge çatışmalar yüzünden 100bini aşkın insanın evini köyünü terkettiğini, bunların yarısının Nijer ve zaten sıkıntıda olan diğer komşu ülkelere geçtiklerini söylüyor.

'Karınca yuvalarını deşiyorlar'

Oxfam, Batı Afrika için acil uluslararası yardım için bağış kampanyasını başlatırken Çad, Burkina Faso, Mali, Moritanya, Nijer ve Senegal'in kuzeyinde yetersiz beslenme oranının yüzde on ila onbeş arasında değiştiğini bazı bölgelerde daha da yüksek olduğunu bildirdi.

Örgüt Sahil bölgesinde 1 milyonu aşkın çocuğun ciddi yetersiz beslenme tehlikesiyle yüzyüze olduğunu söylüyor.

Yardım kuruluşuna göre Çad'ın bazı bölgelerinde köylüler karıncaların topladığı yiyecekleri bulmak için karınca yuvalarını deşiyor.

Oxfam'ın saptamalarına göre krize kuraklık, yüksek gıda fiyatları, yoksulluk ve bölgesel çatışmalar yol açıyor.

Örgütün Batı Afrika masası sorumlusu Mamadou Beteye "Milyonlarca insan çok büyük bir krizin eşiğinde. Kısa sürede bir şey yapılmazla açlık felaketine doğru gittiğimiz açıkça görülüyor. Onbinlerce insanın ölmesine engel olmak için derhal eşgüdümlü bir uluslararası yardım harekatı başlatmak gerekli" diye konuştu.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?