banner39

Akabe Yetimler Külliyesi açılıyor

Yardımeli Derneği, Sudan'da yetim çocukların eğitim alacağı bir külliye açıyor

Afrika 01.08.2012, 11:59 01.08.2012, 12:13
Akabe Yetimler Külliyesi açılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yardımeli Derneği, sıkıntılarla mücadele eden Sudan'da, kendi sahasında Sudan'ın en büyüğü olma özelliğine sahip bir proje başlattı.

Dernek tarafından yapımı başlanan eğitim külliyesinin 2011 yılının Şubat ayında temel atma töreni gerçekleşmiştir. 

21 Dönüm arsa üzerine kurulu olan Külliye, yedi bloktan oluşuyor..

Külliye, içerisinde pek çok bölümleri barındırıyor. Başlıca ihtisas alanı eğitim olan külliyede, Haziran 2012'de Medreset'ül İstanbul adıyla sekiz yıllık ilköğretim okulu olarak eğitim faaliyetine başladı. Her yıl sadece 1. sınıftan öğrenci alacak olan okulun, ilk aşamada kapasitesi 400 öğrenci olarak planlandı.

Altı yaşından itibaren öğrenci kabulüne başlayacak olan İstanbul okulunun tüm öğrencileri yetim çocuklardan oluşacak ve öğrencilerin tamamı yatılı olarak kalacak. Pozitif ilimlerin yanında, dinî eğitim ve öğretimin de verileceği külliyede, öğrencilere, aile ortamının sıcaklığı da hissettirilecek. Bayan mürebbiyeler tarafından, bir anne şefkati ile yakından takip edilen yetim çocukların, her türlü bakımları ve ihtiyaçları da mürebbiye anneler tarafından karşılanacak.

Projenin şimdilik sadece erkek öğrenciler için oluşturulduğu bildiriliyor.

11 Ağustos 2012'de resmi açılışı gerçekleştirilecek olan projeye, Türkiye'den çok sayıda katılımın gerçekleşmesi bekleniyor. 

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü