banner39

banner35

Akdeniz'in ortasında mahsur kaldılar: 8 ölü

Avrupa'ya geçiş için göçmenlerin güzergahı konumunda bulunan Tunus açıkları bir faciaya daha sahne oldu. Denizde mahsur kalan düzensiz göçmenlerden 46'sı kurtarılırken 8 tanesi Akdeniz'in sıcak sularında can verdi.

Afrika 02.07.2021, 18:12
Akdeniz'in ortasında mahsur kaldılar: 8 ölü

Tunus Ulusal Muhafızlar Genel İdaresi Sözcüsü Tuğgeneral Husam el-Cibabili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sahil güvenlik güçlerinin 30 Haziran ve 1 Temmuz'da ülkenin güneyindeki Safaks vilayetine bağlı El-Avabid açıklarında 8 düzensiz göçmenin cansız bedenine ulaştığını söyledi.

Cibabili, sahil güvenlik güçlerinin ayrıca Safaks vilayetine bağlı Sidi Mansur açıklarında tekneleri bozulan 46 düzensiz göçmeni kurtardığını belirtti.

Afrika'nın kuzeyindeki Tunus ve Libya gibi ülkeler, Akdeniz üzerinden yasa dışı yollarla Avrupa'ya ulaşmak isteyen düzensiz göçmenler için bir çıkış noktası olarak görülüyor.

Her yıl binlerce göçmen daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa'ya ulaşmak için Afrika'dan Akdeniz'e açılıyor. Göçmenlerin bir kısmı Avrupa'ya ulaşmayı başarırken bir kısmı ise denizde can veriyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcülerinden Carlotta Sami, 4 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, 2021 başından mayısa kadarki dönemde en az 500 göçmenin Orta Akdeniz göç güzergahında Avrupa'ya geçmeye çalışırken denizde can verdiğini açıklamıştı.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?