banner15

Almanlar, Namibya soykırımı için tazminat ödeyebilir

Almanya'nın soykırımlarla dolu tarihinden sadece biri olan Namibya'daki soykırım yeniden tartışılmaya açıldı. 100 bin kişinin ölümünden sorumlu olan Almanya, tazminat ödemeyeceğini açıklasa da, Berlin'de önümüzdeki dönemde resmi bir özür dilemeyi ve tazminat ödeyemeyi gündemine aldı.

Almanlar, Namibya soykırımı için tazminat ödeyebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya, 1904-1908 yıllarında en az 100 bin kurban olarak hesaplanan Namibya soykırımı için resmi özür dilemeyi ve tazminat ödemeyi gündemine aldı.

The Guardian'ın haberine göre, en az 100 bin kurban olan katliamları 'soykırım' olduğunu kabul eden Almanya, tazminat ve resmi bir özürü de tartışmaya başladı. Dünyanın birçok yerinde aktivistler ve hukukçular soykırımla ilgili Birleşmiş Milletler'e baskı uyguluyor. Trajik hikayeler ve fotoğraf arşivleri ise dünyanın en önemli sanat merkezlerinde sergileniyor.

YAHUDİ SOYKIRIMINA BENZER TAZMİNAT ÖDEMESİ YOK

Alman hükümeti, Yahudi soykırımında olduğu gibi tazminat ödemesi ya da telafinin söz konusu olmadığı vurgulamıştı. Herero ve Nama halklarının temsilcileri tarafından dile getirilen bu talebin hukuki temelden yoksun olduğu öne sürüldü.

Günümüzde adı Namibya olan bölge 1884-1915 yılları arasında dönemin Alman Güneybatı Afrikası'na dahildi. Herero halkının 1904'te başlattığı ayaklanmada 100'ün üzerinde Alman'ın ölmesi üzerine General Lothar von Trotha, Hererolar'ın yok edilmesi emrini vermişti. Alman Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert, Namibya'da işlenen suçları geçen yıl "soykırım" olarak nitelemişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2016, 10:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35