banner15

Almanlar'dan Libya'nın imarı için yardım teklifi

Alman hükümeti, Libya'da bir an önce demokratik şartların sağlanmasını istediğini açıklayarak, bu ülkenin yeniden imarı için destek vaadinde bulundu

Almanlar'dan Libya'nın imarı için yardım teklifi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman hükümeti, Libya'da bir an önce demokratik şartların sağlanmasını istediğini açıklayarak, bu ülkenin yeniden imarı için destek vaadinde bulundu.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, bugün Berlin'de yaptığı açıklamada, Libya lideri Muammer Kaddafi'den artık mücadelesine son vermesini isteyerek, mücadelesini sürdürdüğü her saatte boşu boşuna insanların öldüğünü ve ülkenin daha fazla zarar gördüğünü söyledi.

Libya'nın değişimin eşiğinde olduğunun ve Kaddafi rejiminin sonuna gelindiğinin görülebildiğini ifade eden Seibert, Kaddafi'nin, halkını yönetmek için her türlü yasallığını kaybettiğini, şimdi barışçı ve demokratik bir iktidar değişikliğinin gerçekleşmesini beklediklerini kaydetti.

Almanya'nın, ülkedeki tüm muhalifleri geçici bir hükümet kurulması konusunda cesaretlendirdiğini belirten Seibert, Almanya'nın bu süreci desteklemeye hazır olduğunu, hükümetin, bu konuda BM'nin önemli bir rol üstleneceğini tahmin ettiğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığının bir sözcüsü de Libya yönetiminin Almanya'da dondurulan yaklaşık 7,3 milyar avroluk parasının mümkün olan en kısa zamanda Libya'daki muhaliflere verileceğini açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve Savunma Bakanlığının bir sözcüsü de BM'nin talep etmesi durumunda Almanya'nın, ordunun donanımlarıyla da Libya'ya yardım edebileceği, ancak bu yönde henüz bir talepte bulunulmadığı ve bu konuda bir şey söylemek için henüz çok erken olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 14:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35