banner39

Angola'da Azerbaycan doğumlu ülkenin en zengin kadınının varlıkları donduruldu

Başsavcı Santos'un Angola hükümetinin 1,14 milyar dolarlık zarara uğramasına neden olan devlet şirketleriyle işlem yaptığını söyledi

Afrika 01.01.2020, 17:44
Angola'da Azerbaycan doğumlu ülkenin en zengin kadınının varlıkları donduruldu

Angola'da eski başkanı Eduardo dos Santos'un kızı ve ülkenin petrol şirketi Sonangol'un tepe yöneticisi konumundaki Afrika'nın en zengin kadını Isabel Dos Santos'un varlıkları donduruldu.

Başsavcı Santos'un Angola hükümetinin 1,14 milyar dolarlık zarara uğramasına neden olan devlet şirketleriyle işlem yaptığını söyledi. Isabel dos Santos Salı günü yaptığı bir e-posta açıklamasında, kararın tamamen doğru olmayan ifadeler içerdiğini ve mahkeme kararı ile mücadele etmek için Angola ve uluslararası hukukun tüm mevcut araçlarını kullanacağını söyledi.

Isabel Dos Santos yaklaşık 3.5 milyar dolar civarındaki servetiyle Afrika'nın en zengin kadını unvanına da sahip ve dünyanın en güçlü 100 kadını arasında gösteriliyor.

Yeni göreve gelen Başkan Lourenco, nam-ı diğer JLo en büyük vaad olarak yolsuzlukla mücadeleyi göstermiş ve Dos Santos ailesinin etkisini kırma sözü vermişti.

Angola'nın Ulusal Varlık Fonu'nun Isabel Dos Santos'un kardeşi Jose Filemeno ile yakın ilişkisi bulunan bir iş adamına milyonlarca dolar ödediği ortaya çıkmıştı. 

Isabel Dos Santos ise torpille göreve geldiği yönündeki iddiaları reddederek iş dünyasındaki deneyimi nedeniyle bu bu göreve getirildiğini belirtiyor. Azerbaycan doğumlu 44 yaşındaki milyarderin yaklaşık 3.5 milyar dolar serveti bulunuyor. 

Kaynak: Bloomberg, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?