Anne karnındaki bebekleri bile satmışlar

30 yıl önce Fas'taki ailelerinden koparılarak İspanya'ya getirilen bebeklerle ilgili dava sonlandı. Hamile kadınların bile çocuklarının peşinen satın alındığı ortaya çıktı

Anne karnındaki bebekleri bile satmışlar

İspanyollara satılmak üzere Fas'taki ailelerinden koparılarak İspanya'ya getirilen bebeklerle ilgili davada nihayet sona gelindi.

İspanya'da yasadışı çocuk edinme mağdurlarının kurduğu ANADIR adlı dernek, bazı DNA testleri ve anne ile babaların yaptıkları itiraflarla Fas'tan getirilip satılan iki bebek vakasını ortaya çıkarmasının ardından başlatılan soruşturmada sona ulaşıldı.

ANADIR'in 2011 yılı sonlarında yaptığı suç duyurusu sonrasında, İspanya'ya ait olup Fas topraklarında bulunan Melilla kentindeki İspanyol jandarmasının yürüttüğü soruşturma tamamlandı.

Jandarmanın raporunda, 1970 ve 80'li yıllarda 28 bebeğin Fas'tan alınıp, belgelerde sahtecilik yapılarak İspanyol ailelere satıldığının tespit edildiği bildirildi. Raporda, daha çok Melilla, Valencia, Granada veya Malaga kentlerinde bulunan ve arabulucu olarak iş yapan bazı kişilerin çocuk sahibi olamayan İspanyol ailelerle temasa geçerek, Fas'tan getirdikleri bebekleri bugünün parasıyla bin 200 ila 6 bin avro arasında değişen fiyatlarla sattıkları ifade edildi.

ANNE KARNINDAKİLERİ BİLE SATMIŞLAR

İspanya'da büyük yankı uyandıran olayda, bazı durumlarda, hamile olan kadının son dönemlerinde İspanya'ya getirilerek burada doğum yaptırıldığı ve doğan bebeğin sahte belgelerle İspanyol ailelere teslim edildiği ya da sanki İspanyol anne evde doğum yapmış gibi gösterilerek kimlik çıkarıldığı kaydedildi.

Fakir ve umutsuz durumda olan bazı Faslı kadınların ise "çocuğum daha iyi bir geleceğe sahip olsun" diyerek, herhangi bir ücret talep etmeden bebeğini verdiği belirtildi.

Melilla'daki Jandarma Yarbay Ambrosio Martin ve soruşturmadan sorumlu Arturo Ortega, soruşturmanın çok zor olduğunu söyleyerek, "En zoru, geçen zamandı" dedi.

Soruşturma sonunda, 1970 ve 80'li yıllar Fas'tan İspanya'ya getirilip satılan toplam 28 bebek vakası tespit edilirken, toplamda 31 kişinin sanık olarak yargılanacağı açıklandı. Ancak geçen zamandan dolayı sanık durumunda olanlardan 12'sinin hayatını kaybettiği, geriye kalan 19'unun da çok yaşlı ya da ciddi sağlık problemleri oldukları ifade edildi.

İSPANYOL ÇİFTE HAPİS

Öte yandan Fas topraklarında olup İspanya'ya bağlı bir başka kent Ceuta'da, yakın zamanda benzer bir bebek satın alma olayı yaşandı. Ağustos 2011'de Faslı bir çocuğu bin avro karşılığında satın almaya çalışmak ve daha sonra 3 bin avro karşılığında doğacak bebeğini satın almak için Faslı hamile bir kadınla anlaşma yapmakla suçlanan İspanyol çift, yargılandıkları mahkemede ceza aldı.

Ceuta 1. Ceza Mahkemesi, çiftlerden 39 yaşındaki erkeğe 18 ay hapis, 32 yaşındaki kadına da 6 ay hapis cezası verdi. İspanyol ailenin geçmişte işlediği suç olmamasından dolayı cezaevine girmeyecekleri belirtildi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2013, 16:29
banner53
YORUM EKLE

banner39