banner39

Arap Baharı'nı başlatan polis pişman oldu

Tunus'ta seyyar satıcı Muhammed Buazizi'ye atılan tokat Arap Baharı'nı tetikledi. O tokadı atan polis pişman olduğunu söyledi.

Afrika 18.12.2020, 12:30
Arap Baharı'nı başlatan polis pişman oldu

Tunus'ta seyyar satıcı Muhammed Buazizi'nin yerel polisten gördüğü muamele karşısında kendisini yakmasıyla fitilini ateşlediği "Arap Baharı", aradan geçen 10 yılda sadece devrimlerin uğradığı ülkeleri değil tüm bir coğrafyayı yıllara uzanacak biçimde derinden etkiledi.

Kıvılcım etkisi

"Arap Baharı" adı verilen sürecin ilk kıvılcımı bundan 10 yıl önce Tunus'ta parladı. Tunus kırsalındaki Sidi Buzid kentinde seyyar satıcılık yapan Muhammed Buazizi, 17 Aralık 2010'da polis karşısında gördüğü kötü muameleye dayanamayarak belediye binası önünde kendisini ateşe verdi. Söz konusu olay ülkesinde bir kıvılcım etkisi yaptı ve kitleleri "ekmek, onur ve özgürlük" talepleriyle sokağa döktü.

Polisin sert müdahalesi karşısında gösteriler hızla Tunus içindeki kentlere yayıldı ve kısa sürede ülke genelinde yüz binler meydanlara indi. Tunus'u 24 yıldır yöneten Zeynel Abidin bin Ali'nin 14 Ocak 2011'de yakın ailesini de yanına alarak ülkeden kaçmak zorunda kaldı ve böylece Arap Baharı'nın ilk devrimi gerçekleşmiş oldu.

Polis pişman oldu

Öte yandan, 17 Aralık 2010'da, Tunuslu seyyar satıcı Muhammed Bûazîzî'ye tokat atan polis pişman olduğunu 'Keşke vurmasaydım' sözleriyle ifade etti.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?