banner15

Bangladeş'in idamları protesto edildi

İstanbul Bangladeş Konsolosluğu önünde bu akşam 22:30'da gerçekleştirilen gösteri ile Bangladeş'te Cemaat-i İslami üyelerine verilen idam kararları protesto edildi

Bangladeş'in idamları protesto edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şişli'de bulunan Bangladeş İstanbul Konsolosluğu önünde toplanan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi bir grup, Bangladeş'te Cemaat-i İslami üyelerine verilen idam kararlarını protesto etti.

Mecidiyeköy'deki Bangladeş İstanbul Konsolosluğu önünde saat 22:30'da toplanan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi 300 kişi, Cemeat-i İslami üyelerine verilen idam kararları için Bangladeş hükumetini protesto etti. Grup, ellerinde pankart dövizler olduğu halde tekbir getirerek slogan attı. Ardından Kur'an-ı Kerim okundu toplu olarak dua edildi. Ardından basın açıklaması okundu.

Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Şube Başkanı Ali Uğur Bulut tarafından okunan açıklamada, "Kardeş Bangladeş halkının önemli temsilcilerinden olan Cemaat-i İslami'ye yönelik yıldırma, baskı, işkence ve idamlar ardı ardına devam etmektedir. Son olarak Bangladeş Cemaat-i İslami Genel Sekreteri Ali Ahsan Muhammed Mücahit'in idam kararı ile Bangladeş hükümetinin zulmü tekrar gözler önüne serilmiş bulunmaktadır. İşlenen tüm bu zulümlere karşı Müslümanlar itidalli oluşlarını ve vakur duruşlarını kaybetmeden hakkı haykırmaya devam edeceklerdir. Irkçı emperyalizmin kendilerini çekmeye çalıştıkları terör tuzağına düşmeyeceklerdir" denildi. Geniş güvenlik öneminin alındığı eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

Bangladeş Müslüman Halk Cumhuriyeti olan Bangladeş, Hindistan'a komşu olan bir Güney Asya ülkesidir. Devletin adındaki Müslüman ibaresine ve nüfusunun %88 inin Müslüman olmasına rağmen siyasal iktidar Laiklerin ve Hinduların elinde. Bangladeş'te siyasal iktidarda bulunan parti, koşulsuz olarak seküler bir sistemin hakim olması gerektiğini savunuyor ve Cemaati İslami üyelerinin sekülerizm için tehlikeli olduklarını kabul edip, Cemaati İslami liderlerini sırayla idam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 07:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35