banner39

Başbakan Yardımcısı Atalay Tunus'ta

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Tunus Başbakanı Ali el-Ureyd ile görüştü

Afrika 06.04.2013, 13:11 06.04.2013, 13:14
Başbakan Yardımcısı Atalay Tunus'ta

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Tunus Başbakanı Ali el-Ureyd tarafından başbakanlık konutunda kabul edildi.

Başlangıçta basına görüntü alması için izin verilen ancak daha sonra basına kapalı olarak devam eden görüşme, yaklaşık iki saat sürdü.

Görüşme sonrası basın açıklaması yapan Beşir Atalay, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı olarak arkadaşlarımızla birlikte kardeş ülke Tunus'u ziyaret ediyoruz. Yeni kurulan koalisyon hükümetini sayın Başbakan Ali Ureyd'in şahsında tebrik etmiş, hükümetimiz ile başbakanımızın tebriklerini ulaştırmış olduk" dedi.

"Geniş tabanlı ve parlamentoda ciddi destekle kurulan koalisyon hükümeti, şu süreçte Tunus'ta çok verimli ve faydalı işler yapacaktır" diyen Atalay, Türkiye'nin Tunus'u devrim sürecinde ve sonrasında alenen en çok destekleyen ülke olduğunu söyledi.

Beşir Atalay ayrıca "Devrimin başarılı bir şekilde sonuçlanması ve Tunus'un hızla demokratik süreç içinde normalleşmesi yönünde Türkiye olarak elimizde olan her katkıyı vermeye çalıştık. Önceki hükümete olduğu gibi şimdiki hükümete de hem ekonomik açıdan hem de diğer konularda her türlü desteği vermeye çalışıyoruz" diye konuştu.

İki ülke arasında asırlardır devam eden kardeşlik ilişkisi olduğunu hatırlatan Atalay, "iki kardeş ülke, iki kardeş toplum. Dolayısıyla bizim burada duygusal bağlarımız çok fazla. Ortak medeniyet değerlerimiz var. Ortak inançlarımız var. Bu çerçevede bundan sonra da yardımlaşmayı en ileri şekilde yürüteceğiz" ifadelerini kullandı.

Tunus temasları hakkında bilgi veren Atalay sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bugünkü ziyaretimde, değerli başbakanımızla Türkiye-Tunus arasında yürütülen çalışmaların tamamını gözden geçirmiş olduk. Bildiğiniz gibi bu geçiş sürecinde tabi ki kardeş ülke Tunus'un bazı ihtiyaçları var. Bunlardan bir kısmını karşılamak için Türkiye olarak gayret ettik. Özellikle emniyet teşkilatının ve diğer bazı kurumların ihtiyaçlarını giderme amaçlı belli bir hibe desteğimiz oldu. Ayni yardımlar şeklinde hibe yardımında bulunduk. Ayrıca kredi çalışmaları var. O konuları da bugün bir şekilde değerlendirmiş olduk. Zaten her seviyede ziyaretler, karşılıklı olarak devam ediyor. Biliyorsunuz geçen yıl Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın Tunus ziyareti olmuştu. Bakanlarımız arasında çok yakın bir işbirliği var. Bütün bu yardımlaşmanın en üst seviyede devam ettiğini de belirtmek isterim.'' Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Atalay, bir gazetecinin, Türkiye'nin Tunus'a yaptığı yardımların miktarını sorması üzerine şunları söyledi:

''Daha önce de açıklandığı üzere bizim değişik ihtiyaçlar için 100 milyon dolarlık bir hibe desteğimiz olacaktı. Bunun yaklaşık 70 milyon dolarlık kısmı tamamlanmış oldu. Kalan kısmı için de nerelerde kullanılacağı yönünde karşılıklı çalışmalar devam ediyor. Ayrıca 400 milyon dolarlık kredi mutabakatı sağlandı. Bunun işlemleri sürüyor. Aslında biz Türkiye olarak bu süreci bitirdik. Az önce bu konuyu da görüştük.''

Başbakan Erdoğan'ın Tunus ziyaretinin tarihiyle ilgili soruya Atalay, "Sayın Başbakan Ureyd ile bu konuyu konuştuk. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a bir davet vakidir. Ancak henüz tarihi kesinleşmedi. Bununla birlikte Başbakanımızın da Tunus'u en kısa zamanda ziyaret etme yönünde düşüncesi var. Sadece bunun programlanması gerekiyor. Eminim karşılıklı yazışmalar sonucunda yakın zamanda bu ziyaretin tarihi belirlenecektir. Ayrıca İstanbul'da yapılacak olan uluslararası bir toplantıya katılması için Sayın Başbakan Ali Ureyd'e davetimizi ilettik. Bu yüzden kendileri daha önce Türkiye'ye gelebilir. Bu konuya da kendileri daha sonra karar verecekler" şeklinde cevap verdi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve beraberindeki heyet bugün bir dizi temasta bulunduktan sonra öğle saatlerinde Tunus'tan Libya'ya hareket edecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?