banner39

Batı Afrika'da çocuk köleler insan tacirlerinin elinden kurtarıldı

İnsan tacirlerinin kıskacında tutulan 36 erkek 121 Benin ve Nijeryalı kız çocuğu polis tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sonucu kölelikten kurtarıldı.

Afrika 27.04.2019, 16:52
Batı Afrika'da çocuk köleler insan tacirlerinin elinden kurtarıldı

Interpol tarafından 24 Nisan Çarşamba günü yapılan açıklamada, "Çocukların çoğu dövüldü ve tacirler tarafından ailelerini bir daha asla göremeyecekleri söylendi. Kurbanlar Benin, Burkina Faso, Nijer, Nijerya ve Togo gibi Batı Afrika ülkelerinden geldi. Baskın sırasında kırk yedi kişi tutuklandı." denildi.

Polis açıklamasında, Benin ve Nijerya'da büyük bir operasyon başta olmak üzere 216 insan kaçakçılığı kurbanının zorunlu çalışma ve fuhuş yaşantısından kurtarıldığını söyledi.

İki ülke genelinde 157 çocuk köleyi kurtaran 100 polis memuru olduğunu söyledi.

Interpol, çocukların birçoğunun mal satma, ağır yük taşıma veya su alma pazarlarında, diğerlerinin ise hizmetçi olarak çalıştığını veya fuhuşa zorlandığını belirtti. Kurtarılan küçüklerin 36'sı erkek, 121'i kızdı.

Interpol’ün organize ve gelişmekte olan suçlar müdürü Paul Stanfield, insan ticareti için kaynak, transit ve hedef ülkeler olan Benin ve Nijerya’da faaliyet gösteren suç ağlarının ortaya çıkarılmasına yönelik soruşturmaların devam ettiğini söyledi.

Stanfield, “Bölgedeki kaynak yetersizliği nedeniyle (onları durdurmak) zor” dedi, ancak ülkelerin daha iyi donanımlı ve daha hazırlıklı hale geldiklerini de sözlerine ekledi.

Interpol, polisin 47 şüpheli kaçakçıyı tutukladığını ve operasyonda araçların, nakitlerin, telefonların ve bilgisayarların ele geçirildiğini belirterek, ülkenin başkentlerindeki pazarları, havaalanlarını, limanları ve sınır bölgelerini hedef aldıklarını belirtti.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Kurtarılan çocuklar 11 ile 16 yaş arasındaydı ve Benin, Burkina Faso, Nijer, Nijerya ve Togo'dan geldi.

Interpol, en küçüğünün Benin-Nijerya sınırındaki pirinç torbası gibi ağır malları kaçırmaya zorlanan bir çocuk olduğunu söyledi.

Çoğu, ebeveynlerini bir daha asla göremeyecekleri ölüm tehditleri ve uyarıları dahil olmak üzere, dayak ve istismara maruz kaldı. Şimdi ulusal kurumların veya yardım kuruluşlarının bakımındalar ve bazı durumlarda ebeveynlerine geri döndüler.

İnsan hakları grubu Walk Free Foundation tarafından yayınlanan 2018 Küresel Kölelik Endeksi'ne göre, yaklaşık 1,4 milyon kişinin ya da nüfusun yüzde 0,8'inin Nijerya'da köle olarak yaşadığı tahmin ediliyor. Benin, 11 milyonluk bir nüfusun yaklaşık 58.000 kölesine sahiptir.

Nijerya'nın Seme sınır bölgesindeki Göçmenlik Bürosu'nun Denetçisi Dominic Asogwa, "Bu suçlar ancak toplu olarak ve birliktelik işbirliği yoluyla ele alınabilir." Dedi.

Stanfield, Interpol’ün, Batı Afrika’daki modern köleliğin sıcak noktalarını tespit etmek için konuyu kendileri ele almak için ülkeleri harekete geçirmeye odaklanarak çalışmaya devam edeceğini söyledi.

“Bence uzun süre burada kalacağız, ama onu yönlendirmekten sorumlu olmak istemiyoruz” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?