Batı Afrika'da Ebola virüsü yayılıyor

İlk olarak Gne'de görülen Ebola virüsü bölgede bulunan diğer ülkelere yayılıyor, virüs son olarak Mali ve Liberya'da görüldü

Batı Afrika'da Ebola virüsü yayılıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gine'de görülmeye başlayan Ebola virüsü Maliye'de sıçradı. Mali'de üç şüpheli vakanın görüldüğünü Mali Sağlık Bakanı Osman Kone açıkladı. Şu ana kadar Batı Afrika'da ebola virüsünden ölenlerin sayısı 100'e yaklaştı.

Hastalık Gine'de ilk olarak ortaya çıkmış, daha sonra Liberya ve Sierra Leona da  görülmüştü. Senegal, ülkensinin sınırlarının ebola virüsü görülen ülkelere kapatığını duyurdu. Sınır geçişlerine izin verilmiyor.

Gine'de Ebola virüsünden tedavi gören hastalardan ikisinin iyileştiği duyuruldu. Konuyla alakalı açıklama yapan Gine'deki Donka Üniversite Hastanesi'nin Müdürü Fatou Camara,  Gineli sağlık personeli ve Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütünün çabaları sayesinde iki hastanın iyileştiğini ve taburcu edildiğini belirterek, ''Bu, Ebola ile savaşta bir zafer'' dedi.

SUUDİ ARABİSTAN VİRÜSÜN OLDUĞU ÜLKELERE VİZE VERMİYOR

Suudi Arabistan,  Ebola virüsünün etkili olduğu Gine ve Liberya'dan gelen hacı adaylarına vize verilmesini askıya aldı.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA, bu önlemin Sağlık Bakanlığı'nın talebi üzerine alındığını duyurdu.

Ocak ayından bu yana salgının pençesindeki Gine'de yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetti. Ebola virüsünün sıçradığı komşu Liberya'da da ölümler olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 15:49
banner53
YORUM EKLE

banner39