banner15

Batı Afrika'da eboladan ölenlerin sayısı 337 oldu

Dünya Sağlık Örgütü, Batı Afrika ülkelerinde ebola nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 337’ye ulaştığını duyurdu

Batı Afrika'da eboladan ölenlerin sayısı 337 oldu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İlk kez Gine’de ortaya çıktıktan sonra 3 Batı Afrika ülkesinde hızla yayılan ebola salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 330’u aştığı bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) internet sitesinde yer alan açıklamada, bölgede ebola olduğu kesinleşen veya şüphe duyulan 500’den fazla vaka bulunduğu, ölü sayısının ise 337’ye ulaştığı belirtildi.

Kurum tarafından yaklaşık 1 hafta önce yayımlanan bildiride ise ölümle sonuçlanan ve tedavisi olmayan bu hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 240 olarak açıklanmıştı.

DSÖ Sözcüsü Fadela Chaib de ilk kez Gine'de görülmesinin ardından Sierra Leone ve Liberya’ya yayılan salgına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu, 3 ülkenin, sınırdan karşılıklı geçişlerinin yapıldığı pekçok farklı kesiminde ortaya çıkan karmaşık bir salgın” dedi.

Bunun şimdiye kadar karşılaşılan en zorlu ebola salgını olduğunu belirten Chaib, sağlık merkezlerine ulaştırılması ve semptomları taşıyıp taşımadıklarının belirlenmesi amacıyla hastalarla ilişkisi olan kişilerin saptanması için daha yapılması gereken çok şey olduğunu vurguladı.

Sağlık uzmanları, ilk kez aynı anda 3 ülkede birden görülen son ebola salgınının, Batı Afrika’daki ilk büyük salgın olduğuna dikkati çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 11:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48