banner39

Batı Sahra görüşmeleri sonuçsuz

BM'nin Batı Sahra özel temsilcisi ''İki tarafın birbirlerinin önerilerini reddetmeye devam ettiklerini'' söyledi

Afrika 14.03.2012, 08:33 14.03.2012, 08:35
Batı Sahra görüşmeleri sonuçsuz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

New York'ta BM'nin himayesinde düzenlenen Batı Sahra görüşmelerinden yine sonuç çıkmadı.

BM'nin Batı Sahra özel temsilcisi Christopher Ross, New York'un Long Island bölgesinde, Fas yetkilileri ile Batı Sahra'nın Fas'tan bağımsızlığı için savaşan Polisario Cephesi arasında 3 gün süren görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, ''İki tarafın birbirlerinin önerilerini reddetmeye devam ettiklerini'' bildirdi.

Ross açıklamasında bundan sonraki gayriresmi görüşmelerin Haziran ayında Avrupa'da yapılacağını, kendisinin de Mayıs ayı ortasında tartışmalı Batı Sahra toprakları da dahil olmak üzere bölge turuna çıkacağını bildirdi.

New York dışında düzenlenen görüşmelerde komşu ülkeler Cezayir ve Moritanya'nın heyetlerinin de hazır bulundukları öğrenildi.

Fas'ın 1975 yılında eski İspanyol sömürgesi Batı Sahra'yı topraklarına katmasının ardından Rabat hükümetiyle, Cezayir'in destek verdiği bağımsızlık yanlısı Polisaryo Cephesi arasındaki sorun devam ediyor.

Fas, bölgenin kendi egemenliğinde kalması gerektiğini belirtirken, sürgündeki Polisaryo Cephesi ise Batı Sahra'nın bağımsız bir devlet olduğunu ileri sürüyor. Polisaryo Cephesi militanları 1991 yılında BM'nin arabuluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar Faslı güvenlik güçleriyle silahlı mücadeleye girmişti. Ateşkes anlaşmasından bu yana Batı Sahra'nın statüsüyle ilgili görüşmeler ise başarıya ulaşamadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?