banner39

banner35

Batı 'uçuşa yasak bölge' için bastırıyor

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Libya'da uçuşa yasak bölge uygulaması için ısrar ediyor, ancak bunun BM kararı olması gerektiğini savunuyor

Afrika 09.03.2011, 10:56 09.03.2011, 11:05
Batı 'uçuşa yasak bölge' için bastırıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, uluslararası camianın Libya üzerinde uçuşa yasak bölge kurulmasını desteklediğini görmek istediklerini, ancak kararı ülkesinin değil, BM'nin alması gerektiğini söyledi.

Clinton, Sky News'a yaptığı açıklamada, "Bunun ABD öncülüğündeki bir çaba olmaması çok önemli, çünkü bu (talep) bizzat Libya halkından geliyor. Bu dışarıdan gelmiyor. Bu bazı Batılı güçlerden ve bazı Körfez ülkelerinden gelmiyor" dedi.

Clinton, Kaddafi'ye barışçı bir şekilde iktidarı tek etmesi çağrısın tekrarladı, ancak Libya'daki krizin uzayabileceği uyarısında da bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama, dün Libya üzerinde bir uçuşa yasak bölge oluşturulması ihtimalini görüşmüştü. ABD, İngiltere ve Fransa, 'uçuşa yasak bölge' formülü için bastırıyor.

"ÇEKİÇ GÜÇ PLANI"

İngiltere ve Fransa, "çok uçak lazım olur" diye karşı çıkan ABD'yi "Çekiç Güç" planıyla ikna etmeye çalışıyor.

Saddam döneminde Kuzey Iraklı Kürtler için uygulanan 'Çekiç Güç' gibi bir plan hazırlayan iki ülke, sadece Kaddafi muhaliflerinin bulunduğu ülkenin doğusunun havadan korunmasını gündeme getirdi. Plan, yarınki NATO zirvesinde ele alınacak.

Hazırlanan yeni plana göre, "çekiç güç" şöyle olacak: 

- ABD önderliğindeki NATO savaş uçakları, sadece muhalif güçlerin elindeki bölgeleri koruyacak. 
- Erken uyarı sistemi ile AWACS'lar 24 saat Libya'yı izleyecek.
- Uçaklar, Amerikan uçak gemileri, İtalya'daki NATO üsleri, İngiltere'nin Malta'daki hava üssünde konuşlanacak.

RUSYA'NIN VETOSU

NATO içinde Almanya ve Türkiye'nin başını çektiği bir grup ülke, Libya'ya karşı ittifak güçlerinin kullanılması için BM Güvenlik Konseyi kararı gerektiği konusunda ısrarlı. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Libya'ya yönelik uçuşa kapalı bölge de dahil herhangi bir askeri müdahaleye kesinlikle karşı çıktıklarını belirterek, BM Güvenlik Konseyi'ne gelmesi halinde imasını bile veto edeceklerini açıkladı. 

İngiliz yetkililer taslağın, sivillerin bombalara hedef olmasının önlenmesi kapsamında Rusya'nın vetosuna uğramayacağını umut ediyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, oluşturulacak uçuşa yasak bölgenin Kuzey Afrika ülkeleri tarafından desteklenmesi, aynı zamanda yasal zemine dayanması gerektiğini ifade etti. 

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ise, Libya'da bir uçuş yasağı bölgesi oluşturulmasından yana olduğunu söyledi. İhsanoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nden bu yönde sorumluluk almasını istediklerini belirtirken, Libya'ya doğrudan bir askeri müdahaleye karşı olduğunu yineledi.

İSYANCI LİDERLER ASHTON'LA GÖRÜŞTÜ

Bu arada Libya'da isyancıların Kaddafi'ye karşı oluşturduğu 'Ulusal Konsey'in temsilcileri Mahmut Cebril ve Ali Essavi, bazı Avrupalı parlamenterlerin daveti üzerine dün Strasburg'daydı. Muhalif temsilciler, burada Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'la da bir araya geldi. Daha sonra bir açıklama yapan Ashton'ın sözcüsü, görüşmenin olumlu geçtiğini ve karşılıklı temasların devam edeceğini söyledi.

 

 

Yorumlar (0)
28
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?